Bellatrix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bellatrix
Astrometrická data
Ekvinokcium J2000.0
Souhvězdí Orion (Orion)
Rektascenze 5h25m7,86325s
Deklinace +06° 20′ 58.9318″
Paralaxa 0,01292"
Vzdálenost 250±10 ly
(77±3 pc)
Barevný index (U-B) –0,86
Barevný index (B-V) –0,21
Barevný index (V-R) {{{v-r}}}
Barevný index (R-I) {{{r-i}}}
Zdánlivá hvězdná velikost (V) 1,64m
Absolutní hvězdná velikost (V) −2,80m
Další označení
Henry Draper Catalogue HD 35468
Bonner Durchmusterung BD +06°919
Bayerovo označení γ Ori
Flamsteedovo označení 24 Ori
Synonyma Amazon Star, Al Najid

Gama Orionis (γ Ori/γ Orionis) nebo Bellatrix je modrobílý obr ve vzdálenosti 326 světelných let od Slunce. Je třetí nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orionu a dvacátou sedmou nejjasnější hvězdou na noční obloze.

Pozorování[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v centrální části souhvězdí (na levém rameni) severně od Orionova pásu (tvořeného Alnitakem, Alnilamem a Mintakou) a na západ od Betelgeuze, s nímž tvoří horní stranu postavy ve tvaru přesýpacích hodin, která je složena z nejjasnějších hvězd souhvězdí.

Bellatrix je hvězda severní polokoule, je však snadno pozorovatelná ze všech obydlených oblastí Země. Je neviditelná pouze na vnitřních oblastech Antarktidy. Na druhé straně je hvězda cirkumpolární pouze pro území poblíž severního pólu Země.

Jedná se o mladou hvězdu, starou asi 10-20 milionů let, u níž se blíží konec současné fáze svého životního cyklu. Bellatrix má satelit, který se nachází v úhlové vzdálenosti 179" od hlavní hvězdy.

Nejvýhodnější doba pro její pozorování na noční obloze je v zimě od ledna do března.

Galaktické prostředí[editovat | editovat zdroj]

Souhvězdí Orionu obsahuje mnoho modrých hvězd. Drtivá většina z nich patří k velké OB asociaci Orion OB1, jedné z nejznámějších a nejvíce studovaných OB sdruženích na obloze. Na nějakou dobu se věřilo, že Bellatrix patří do stejné hvězdné asociace (Orion OB1), jako většina jasných hvězd v souhvězdí Orionu, ale po měření prostřednictvím trigonometrické paralaxy, měřené v průběhu mise Hipparchos, se ukazálo, že je Bellatrix o hodně blíže k Slunci, než Orionova asociace. Vzdálenost hvězdy od nás se odhaduje na 243 světelných let (někde se uvádí 240±20 světelných let), zatímco hvězdy Orion OB1 asociace na více než 1000 světelných let (průměr 1140).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V historii byla tato hvězda použita astronomy jako standard pro stanovení variabilního jasu jiných hvězd. Později však bylo zjištěno, že jas Bellatrix není konstantní. Tato proměnná hvězda třídy Ina pravidelně mění svůj jas o méně než 6 % (pohybuje se v rozmezí od 1,59m do 1,64m).

  • sp.B-2III
  • mv: 1,64m (Mag: -3,4m)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]