Bazén
Bazén je umělá vodní nádrž, která slouží ke komerčním účelům, plavání, potápění nebo rekreaci. Může být soukromý nebo veřejný. Podle účelu mohou být bazény plavecké, bazény rehabilitační a bazény zahradní. Dále potom také bazén s vyhořelým jaderným palivem.
Bazén je také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě.
Pokud voda do bazénu přitéká a z bazénu odtéká příliš rychle, už se nejedná o bazén, ale je to kanál. Např. Veslařský kanál Račice. Malá přítok a odtok vody je přítomen u většiny bazénů a slouží k čištění popř. výměně vody.
Dějiny
[editovat | editovat zdroj]Za nejstarší bazén se považuje „Velká lázeň“ v pákistánském Mohendžodaru, byla vyhloubena v 3. tisíciletí před naším letopočtem. Má rozměry 12 x 7 metrů a je obložena cihlami.[1]
Bazény se hojně využívaly v antickém Řecku a Římě. Římští císaři měli soukromé bazény, ve kterých někteří chovali ryby, proto je jedno z latinských slov pro bazén piscina. První vyhřívaný bazén postavil mezi lety 38 př. n. l. a 8 př. n. l. rádce císaře Augusta Gaius Maecenas[2] ve svých zahradách na pahorku Esquiline.
V 6. století našeho letopočtu postavili Sinhálci na Srí Lance dvě nádrže – bazény zvané „Kuttam Pokuna“.[3]
Světové rekordy
[editovat | editovat zdroj]Guinessova kniha rekordů uvádí, že největším bazénem na světě je San Alfonso del Mar v chilském Algarrobo. Je 1013 metrů dlouhý a zabírá rozlohu 8 hektarů. Na nejhlubším místě má 3,5 metru.[4] Jeden z největších bazénů byl Moskva Pool v Rusku, byl postaven v základech Paláce sovětů[5]. Na jeho místě byla postavena katedrála Krista Spasitele.
Nejhlubší plavecký bazén je Deep Dive Dubai v Dubaji, je hluboký 60 metrů.[6]
Nejvýše položený bazén by se měl nacházet v tibetském Yangbajainu.
Druhy bazénů
[editovat | editovat zdroj]Základní rozlišení zahrnuje bazény nadzemní a zapuštěné.
- Nadzemní bazény
- Nafukovací nadzemní bazény
- samonosné bazény
- Pevné nadzemní bazény, volně stojící bazény, které tvoří buď ocelová, zděná nebo polypropylénová konstrukce.
- Nafukovací nadzemní bazény
- Zapuštěné bazény, mohou být zcela zapuštěné, nebo zapuštěné částečně.
- Nerezové bazény, vyrobené z homogenních kopolymerů
- Betonové bazény, železobetonové bazény, vypláštěné pomocí těžké fólie nebo keramické sklomozaiky.
- Betonové bazény s linerem, pro vnitřní povrch bazénu se používá liner, PVC fólie.
Tvary a velikosti bazénů
[editovat | editovat zdroj]Tvar bazénu se odvíjí od druhu bazénu, prostoru a plánovaných doplňků. Nejčastější tvary jsou kruhové, oválné a obdélníkové.
Bazény se liší také svými velikostmi, největší typ bazénu je bazén olympijský, který má být dlouhý 50 metrů, široký 25 metrů a hluboký 2–3 metry.[7]
Umístění bazénu
[editovat | editovat zdroj]Bazén může být umístěn v interiéru i exteriéru. Místnost v interiéru je většinou vytápěná.
Bazénové doplňky
[editovat | editovat zdroj]Doplňky se většinou instalují do bazénu. Většinu nelze instalovat dodatečně, např. reflektory, protiproudy, masážní trysky a některé typy schůdků.
Využití
[editovat | editovat zdroj]Nejčastěji jsou bazény využívány pro relaxaci nebo sporty, jako jsou plavání, skoky do vody, synchronizované plavání, vodní pólo, kanoepolo, podvodní hokej, podvodní ragby, plavání s ploutvemi a sportovní potápění.
Bazény se využívají i pro výuku potápění a simulaci situací pro posádky ponorek, letadel i astronauty.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ KENOYEN, Jonathan Mark. "Great Bath" Mohenjo-Daro [online]. harappa.com [cit. 2024-10-31]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Gaius Maecenas, or Gaius Cilnius Maecenas (Roman diplomat and patron) [online]. Encyclopedia Britannica. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 13. října 2007.
- ↑ Kuttam Pokuna [online]. Lanka Pradeepa. Dostupné online.
- ↑ BERLIN, Jeremy. Big Dipper: The World's Largest Pool [online]. National Geographic Magazine blog central [cit. 2011-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 15. ledna 2011.
- ↑ DESTRUCTION (1931–1990) [online]. [cit. 2015-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 1. dubna 2015.
- ↑ KADDOURA, Mohamad. Guinnessova kniha rekordů, 2021-07-21 [cit. 2021-08-02]. Dostupné online.
- ↑ Fina Facilities Rules 2021-2025 [online]. FINA [cit. 2024-08-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 10. srpna 2024.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu plavecký bazén na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo bazén ve Wikislovníku