Synchronizované plavání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Synchronizované plavání je známé též jako, umělecké plavání nebo závody akvabel. Synchronizované plavání je sport řízený Mezinárodní plaveckou federací (FINA). Je jedinečnou kombinací tance, plavání a gymnastiky. Název „synchronizované“ plavání může být poněkud zavádějící, protože kromě dvojic a družstev soutěží také jednotlivci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sport vznikl ve 20. letech 20. století v Kanadě a původně se nazýval vodní balet. Počátkem 30. let se rozšířil do USA. Roku 1933 slavil velký úspěch u diváků na Světové výstavě v Chicagu.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Závodí většinou ženy (ovšem není to striktně dané, od roku 2015 se mohou soutěží účastnit i muži) – jednotlivě, ve dvojicích nebo v družstvech. Soutěží se v povinných figurách (čtyři vylosované cviky) a ve volné sestavě, která trvá 3-5 minut (záleží na věku závodnic/závodníků) a je doprovázena hudbou. Hodnotí se provedení, umělecký dojem a obtížnost. Závod hodnotí lichý počet rozhodčích známkami 1–10. Nejnižší a nejvyšší známky se škrtají.

V povinných figurách musejí plavkyně provést vylosovanou soustavu figur ve stanoveném pořadí. Rozhodčí hodnotí přesnosti poloh a přechodů a jejich zvládnutí (rozsah, výšku, stabilitu a plynulost pohybu).

Ve volných sestavách nejsou žádná omezení choreografie ani hudby a rozhodčí v nich hodnotí provedení figur a technik, přesnost obrazců a synchronizaci plavkyň. Na vrcholné úrovni rozhoduje kromě bezchybného provedení také vysoký stupeň obtížnosti a originalita.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Synchronizované plavání je na programu mistrovství světa od roku 1973, na programu mistrovství Evropy od roku 1974, na programu olympijských her od roku 1984. Soutěží se ve dvou disciplínách, v současnosti jsou to dvojice a osmičlenná družstva.

Synchronizované plavání v ČR[editovat | editovat zdroj]

Českou republiku v současné době reprezentují na olympijských hrách Soňa Bernardová a Alžběta Dufková (jejich náhradnice je Eliška Skácalová). Všechny reprezentantky jsou členkami klubu Tesla Brno. Se svou volnou párovou sestavou se na LOH 2016 umístily na 16. místě a se svou technickou sestavou na 18. místě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vitouš, Pavel: Malá encyklopedie sportu. Mladá fronta, Praha 1980, str. 228
  • Stubbs, Ray: Kniha sportů. Euromedia Group, Praha 2009, str. 246

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]