Synchronizované plavání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Synchronizované plavání je známé též jako, umělecké plavání nebo závody akvabel. Synchronizované plavání je sport řízený Mezinárodní plaveckou federací (FINA). Je jedinečnou kombinací tance,plavání a gymnastiky. Název „synchronizované“ plavání může být poněkud zavádějící, protože kromě dvojic a družstev soutěží také jednotlivci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sport vznikl ve 20. letech 20. století v Kanadě a původně se nazýval vodní balet. Počátkem 30. let se rozšířil do USA. Roku 1933 slavil velký úspěch u diváků na Světové výstavě v Chicagu. Uznán jako oficiální sport v roce 1956 (OH v Melbourne) a včleněn do FINA jako čtvrtý plavecký sport. V ČR vznikl první oddíl "uměleckého plavání" v 50. letech pod vedením St. Krajčíka v Brně. Roku 1970 vznikla sekce synchronizovaného plavání v Českém plaveckém svazu.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Závodí většinou ženy (ovšem není to striktně dané, od roku 2015 se mohou soutěží účastnit i muži) – jednotlivě, ve dvojicích nebo v družstvech. Soutěží se v povinných figurách ,v nejmladších kategoriích jsou to 4 povinné figury ,které jsou předem určeny starší věkové kategorie se skládají povinné figury z dvou povinných figur(předem určených korporací FINA)a dvou losovaných figur(losují se že tří skupin losovaných figur určené FINA)a nejstarší věkové kategorie plavou technické sestavy,které musí obsahovat povinné prvky. Fina mění povinné figury a prvky,každých pět let. ve volné sestavě, která trvá 3-5 minut (záleží na věku závodnic/závodníků) a je doprovázena hudbou. Hodnotí se provedení, umělecký dojem a obtížnost. Závod hodnotí lichý počet rozhodčích známkami 1–10. Nejnižší a nejvyšší známky se škrtají.

V povinných figurách musejí plavkyně provést vylosovanou soustavu figur ve stanoveném pořadí. Rozhodčí hodnotí přesnosti poloh a přechodů a jejich zvládnutí (rozsah, výšku, stabilitu a plynulost pohybu).

Ve volných sestavách nejsou žádná omezení choreografie ani hudby a rozhodčí v nich hodnotí provedení figur a technik, přesnost obrazců a synchronizaci plavkyň. Na vrcholné úrovni rozhoduje kromě bezchybného provedení také vysoký stupeň obtížnosti a originalita.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Synchronizované plavání je na programu mistrovství světa od roku 1973, na programu mistrovství Evropy od roku 1974, na programu olympijských her od roku 1984. Soutěží se ve dvou disciplínách, v současnosti jsou to dvojice a osmičlenná družstva.

Synchronizované plavání v ČR[editovat | editovat zdroj]

Českou republiku v současné době reprezentují na olympijských hrách Soňa Bernardová a Alžběta Dufková (jejich náhradnice je Eliška Skácalová). Všechny reprezentantky jsou členkami klubu Tesla Brno. Se svou volnou párovou sestavou se na LOH 2016 umístily na 16. místě a se svou technickou sestavou na 18. místě. Dále je tu i Český reprezentační tým , který má přibližně 23 závodnic , a reprezentují v kategorii starší žákyně a z většiny juniorky a seniorky. Nyní plavou volnou týmovou sestavu , technickou týmovou sestavu , párové a s sólové sestavy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vitouš, Pavel: Malá encyklopedie sportu. Mladá fronta, Praha 1980, str. 228
  • Stubbs, Ray: Kniha sportů. Euromedia Group, Praha 2009, str. 246

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]