Synchronizované plavání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Synchronizované plavání

Synchronizované plavání je známé též jako synchronizované plavání, umělecké plavání nebo závody akvabel. Je jedinečnou kombinací tance, plavání a gymnastiky. Název „synchronizované“ plavání může být poněkud zavádějící, protože kromě dvojic a družstev soutěží také jednotlivci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sport vznikl ve 20. letech 20. století v Kanadě a původně se nazýval vodní balet. Počátkem 30. let se rozšířil do USA. Roku 1933 slavil velký úspěch u diváků na Světové výstavě v Chicagu.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Závodí většinou ženy (ovšem není to striktně dané, od roku 2015 se mohou soutěží účastnit i muži) – jednotlivě, ve dvojicích nebo v družstvech. Soutěží se v povinných sestavách (pět vylosovaných cviků) a ve volné sestavě, která trvá pět minut a je doprovázena hudbou. Hodnotí se provedení a obtížnost cviků. Závod hodnotí lichý počet rozhodčích známkami 1–10. Nejnižší a nejvyšší známky se škrtají.

V povinných sestavách musejí plavkyně provést vylosovanou soustavu figur ve stanoveném pořadí. Rozhodčí hodnotí přesnosti poloh a přechodů a jejich zvládnutí (rozsah, výšku, stabilitu a plynulost pohybu).

Ve volných sestavách nejsou žádná omezení choreografie ani hudby a rozhodčí v nich hodnotí provedení plaveckých způsobů, figur a hnacích technik, přesnost obrazců a synchronizaci plavkyň. Na vrcholné úrovni rozhoduje kromě bezchybného provedení také vysoký stupeň obtížnosti a originalita.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Synchronizované plavání je na programu mistrovství světa od roku 1973, na programu mistrovství Evropy od roku 1974, na programu olympijských her od roku 1984. Soutěží se ve dvou disciplínách, v současnosti jsou to dvojice a osmičlenná družstva.

Synchronizované plavání v ČR[editovat | editovat zdroj]

Českou republiku v současné době reprezentují na olympijských hrách Soňa Bernardová a Alžběta Dufková (jejich náhradnice je Eliška Skácalová). Všechny reprezentantky jsou členkami klubu Tesla Brno. Nyní se se svou párovou sestavou připravují na OH 2016, které se budou konat v Rio de Janieru.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vitouš, Pavel: Malá encyklopedie sportu. Mladá fronta, Praha 1980, str. 228
  • Stubbs, Ray: Kniha sportů. Euromedia Group, Praha 2009, str. 246

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]