Barry Manilow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Barry Manilow
Barry Manilow 1979.jpg
Základní informace
Rodné jméno Barry Alan Pincus
Narození 17. června 1943 (71 let)
Brooklyn, New York
USAUSA USA
Žánry pop, soft rock
Povolání hudebník, skladatel
Nástroje zpěv, klávesy, akordeon
Aktivní roky 1973-dosud
Příbuzná
témata
Bette Midler
Ocenění Primetime Emmy Award
Website Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barry Manilow, rodným jménem Barry Alan Pincus (* 17. června 1943 v Brooklynu, USA) je americký zpěvák a skladatel. Patří mezi nejznámější a nejprodávanější zpěváky a skladatele v oblastí americké pop music od první poloviny sedmdesátých let. Celkově prodal kolem 80 milionu hudebních nosičů. Je držitelem stovek zlatých a desítek platinových desek. Mezi jeho nejznámější hity patří písně jako "Mandy" (v Česku známy pod názvem "Jsou svátky" -Karel Gott), "Copacabana" nebo "Could it be magic".

Svoje největší úspěchy slavil v Las Vegas, kde i doteď pravidelně vystupuje se svojí show v hotelu Las Vegas Hilton.

Mezi jeho přátele patří nejen skoro všichni velikáni americké hudby, ale i politici jako Hillary Clinton nebo Barack Obama. Je držitelem hudebních cen jako Grammy (za píseň "I Write The Songs" 1977, dále za "Copacabana" 1979), American Music Awards (v roce 1978, 1979, 1980) nebo Emmy (2006)

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jíž jeho první hit Mandy, který se okamžitě stal Nr.1 v amerických Billboard Charts, odstartoval v roce 1974 jeho další dráhu jako zpěvák-skladatel. V dalších letech se i další jeho hity ocitly na prvních příčkách amerických hitparád, jako například "Tryin' to Get the Feeling", "This One's for You", "Even Now" and "One Voice". "Barry Manilow je můj legitimní nástupce", prohlásil Frank Sinatra v roce 1985, je však známo, že mezi jeho obdivovatelé i přátele patřili například i Michael Jackson nebo Sammy Davis jr.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Barry Manilow se angažuje jíž přes třicet let v různých projektech, věnoval velkou část ze svých soukromých prostředku obětem hurikánu, angažuje se v boji proti AIDS, je členem různých charitativních organizacích po celém světě. Svoje soukromí si velmi střeží, dle jeho vlastních slov "proto, protože jsem 98% svého času veřejnou osobou, a těch zbývajicích dvou procent si nechám pro sebe."

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]