Barokní jezuitský pivovar (Kokory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barokní jezuitský pivovar
Kokory - pivovar
Kokory - pivovar
Základní informace
Sloh barokní architektura
Poloha
Adresa Kokory, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 16415/8-456 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barokní jezuitský pivovar a vodní mlýn v Kokorách jsou částí bývalého hospodářského areálu. Obě stavby jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

18. století[editovat | editovat zdroj]

Pivovar vystavěli jezuité ve druhé polovině 18. století (udává se rok 1761) v době svého hospodářského podnikání na Hané.

19. století[editovat | editovat zdroj]

V roce 1891 za vlastnictví barona Josefa von Eichhoffa byla přistavěna druhá část, tzv. Nová sladovna na západní straně areálu, za uličkou, kterou pravděpodobně vedla i původní cesta od Přerova na Olomouc. Pivo se v pivovaru vařilo až do roku 1901, údajně prý bylo černé. Pivovar měl právo odběru vody z vodního toku Kopřivnice (protéká západně od obce) s vlastním výtlakem. Byla nalezen i kus původního dřevěného (dlabaného nebo vypalovaného) vodovodního potrubí.

1916[editovat | editovat zdroj]

Areál koupil majitel přerovského pivovaru Ladislav Šilhavý. V provozu je areál již jen jako sladovna, využívá se kvalitní sladovnický ječmen z okolí.

1921 až 1940[editovat | editovat zdroj]

Opraveny všechny budovy, provedeny nové fasády. Od roku 1928 byl nadsladovním Vladimír Tomášik, syn paní Františky Tomášikové

1940 až 1947[editovat | editovat zdroj]

Za druhé světové války byly od roku 1940 v prostorách pivovaru sklady německé armády s velkoobchodem zemskými plodinami Huberta Pavla. Sklad byl zlikvidován v roce 1947. Areál je dnes tvořen původním Starým pivovarem, Novou sladovnou a Vodním mlýnem.

Starý pivovar[editovat | editovat zdroj]

Starý pivovar: bývalá sladovna s hvozdem, levé hospodářské křídlo (s hostincem), pravé hospodářské křídlo, sklepení 1 (pod dnešní zahradou, parcelní č. 220/1), sklepení 2 (pod dvorem areálu).

Nová sladovna[editovat | editovat zdroj]

Nová sladovna: nová americká humna, nová sýpka, nový hvozd Ringhofferova systému. Se starým pivovarem je nová sladovna propojena technologickým tunelem a technologickým mostem

Vodní mlýn[editovat | editovat zdroj]

Vodní mlýn navazuje stavebně na pravé hospodářské křídlo starého pivovaru. Voda je přiváděna vodním náhonem z východní strany, odpadní kanál je veden zatrubněným úsekem dvorem starého pivovaru. Přívodní část náhonu má délku 1330 m, odpadní 348 m.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-12-01]. Identifikátor záznamu 126965 : Pivovar. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].