Baltazar Karel Španělský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baltazar Karel Španělský
Autor portrétu Juan Bautista Martínez del Mazo
Narození17. října 1629
Madrid
Úmrtí9. března 1646 (ve věku 16 let)
Zaragoza
Místo pohřbeníPanteón de Infantes
TitulKníže z Asturie
RodičeFilip IV. Španělský
Izabela Bourbonská
RodHabsburkové
Funkceasturský kníže (1632–1646)
montblanský vévoda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baltazar Karel Habsburský (španělsky: Baltazar Carlos de Austria; 17. října 1629, Madrid9. března 1646, Zaragoza) byl španělský infant a princ asturský z rodu Habsburků.

Život

Narodil se jako páté dítě a první syn španělského krále Filipa IV. a jeho první manželky Izabely Bourbonské. Všichni jeho sourozenci, až na nejmladší Marii Terezu (1638–1683), pozdější manželku francouzského krále Ludvíka XIV., zemřeli jako nemluvňata. Také Baltazar Karel byl slabé, často nemocné dítě. Nicméně se k němu upínaly naděje španělských Habsburků, kterým hrozilo vymření rodu. Jeho otec dojednal princův sňatek s jeho sestřenicí Marií Annou Habsburskou, dcerou císaře Ferdinanda III. a Marie Anny Španělské, sestry Filipa IV.[1] Mladý princ však již v roce 1646 ve svých šestnácti letech zemřel a Španělsko tak ztratilo dědice.

Poté, co Baltazar Karel zemřel, se Filip IV. sám rozhodl pro sňatek se synovou zamýšlenou nevěstou, svou neteří Marií Annou. Ta mu kromě dvou dcer dala i tři syny, z nichž však pouze jediný, pozdější král Karel II., se dožil dospělosti. Zemřel v roce 1700 bez potomků a jeho smrtí rod španělských Habsburků po meči definitivně vymřel.[1]

Vývod z předků

Odkazy

Reference

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 74. 

Literatura

Externí odkazy

Předchůdce:
Filip IV.
Znak z doby nástupu Asturijský kníže
Baltazar Karel
16291646
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Filip Prosper