Běleč (Liteň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Běleč
Domy u potoka
Domy u potoka
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Domů 143
Lokalita
PSČ 267 27
Obec Liteň
Okres Beroun
Katastrální území Běleč u Litně (3,75 km²)
Zeměpisné souřadnice
Běleč
Běleč
Další údaje
Kód části obce 85235
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běleč je vesnice v okrese Beroun, je součástí obce Liteň. Nachází se asi 2,7 km na severovýchod od Litně. Prochází tudy Železniční trať Zadní Třebaň - Lochovice a protéká tudy Bělečský potok. Je zde evidováno 143 adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zpráva o existenci obce pochází z roku 1333.[1] Z této doby se připomínají bratři Miroslav, Ješek a Václav z Bělče.[1] Původní název obce byl Bělč.[2] Belečský dvorec patřil karlštejnským manům, z roku 1545 je doložená existence Bělečské tvrzi, když ji Odolen Pětipeský z Chyš a z Egrberka prodal společně se vsí a dvorem Šimonovi ze Šanova. K další změně majitele došlo v roce 1553, kdy tvrz i ves získal Václav Podhradský z Vlčí hory, který ji o rok později vyměnil za město Krásná hora a Běleč přešla do zprávy Šebestiánu Markvartovi z Hrádku, purkrabímu z Karlštejna.[1][2] Tím se Běleč stala součástí karlštejnského panství. Z tvrze se stal poplužní dvůr a dnes již není známo, kde stála.[1]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Západní Čechy. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Běleč – tvrz, s. 30. 
  2. a b Naučná stezka Liteň, zastávka A11_1. Pomník [online]. Karlštejnsko Info [cit. 2016-10-16]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Západní Čechy. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Běleč – tvrz, s. 30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]