Autorský film

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Při výrobě filmu obvykle zastávají funkce režiséra a scenáristy různé osoby. V autorském filmu je tato dělba porušena. Jedna osoba (autor) vykonává funkci jak režiséra tak scenáristy (případně i producenta, kameramana, střihače, herce, skladatele hudby atd.). Z podstaty klade tato tvorba velmi vysoké nároky na autora, který musí dobře zvládat několik různých činností, proto autorské filmy tvoří jen menšinu profesionální produkce. Autorské filmy jsou naopak hojně zastoupeny mezi amatérskými, studentskými nebo nízkorozpočtovými pracemi, protože umožňují snížení nákladů a zjednodušení produkce.

Autorství[editovat | editovat zdroj]

Podle běžného způsobu citování tvůrců filmu a obecného úzu je považován za nejdůležitějšího autora filmu režisér. V autorském filmu je podíl této osoby na díle, vzhledem k souběhu funkcí, ještě zvýrazněn.

Z autorského zákona vyplývá, že dalšími autory filmů jsou především scenárista, autor námětu (například slavný spisovatel v případě adaptace jeho knihy), herci, kameramani, animátoři, tvůrci speciálních efektů, textaři, skladatelé, zpěváci, architekti (a někdy i zhotovitelé) kulis, autoři kostýmů, střih, překladatelé a dabéři. Podle některých právních teorií (například názoru kolektivního správce autorských děl Ochranné asociace zvukařů autorů) jsou autory i mistři zvuku.

Známí tvůrci autorských filmů[editovat | editovat zdroj]

Známými autorskými filmaři jsou například Ingmar Bergman, Woody Allen, David Lynch nebo Miloš Forman.