Slasher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slasher (angl. název, výsl. Slæšr) je podžánr hororu, kde hlavní antagonistickou roli představuje psychopatický masový vrah, jehož oběťmi jsou většinou teenageři, kteří jsou postupně povražďováni.[1] Masových vrahů v takovýchto filmech bývá také často více než pouhý jeden.

Filmy o skutečných sériových vrazích, v nichž je často zobrazena část jejich života včetně zločinů, se však mezi slashery neřadí.

Od začátku až po konec[editovat | editovat zdroj]

Slasher obvykle začíná vraždou jedné nebo více osob. Vrahem je psychopat[2], často maskovaný[3][4] (série Vřískot, Halloween, Pátek třináctého). Do této kategorie velice dobře zapadá i série Noční můra v Elm Street, avšak jestli tato série je slasherová, je sporné.[5][6] Ke konci přežije obvykle vždy jen málopočetná skupina lidí či pouze jedna osoba a vrah je zničen nebo se zničen být zdá a později uprchne či jakkoliv překvapí.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Masový vrah Jason Voorhees ze série Pátek třináctého

Film[editovat | editovat zdroj]

Série[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slasher a o co v něm jde [online]. [cit. 2012-05-30]. Dostupné online. (česky) 
  2. VÍTKOVÁ, Kateřina. Bývá charakterizován psychopatickým zabijákem [online]. koule.cz [cit. 2012-08-13]. Dostupné online. 
  3. Příběh kletby Harryho Wardena obsahuje vše, co správný slasher mít má. Maskovaného vraha, .. [online]. [cit. 2012-08-03]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]
  4. Wolf Creek nie je slasher. Na to má príliš málo postáv a príliš veľa nemaskovaného vraha. [online]. [cit. 2012-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-16. (slovensky) 
  5. Noční můra možná původně nebyla zamýšlena jako slasher, ale perfektně do této kategorie zapadá. [online]. [cit. 2012-08-07]. Dostupné online. (česky) 
  6. Craven dal žánru slasherů hodně, i když ani jedno z jeho největších děl – „Noční můra v Elm Street“ a „Vřískot“ – nejsou slashery klasickými [online]. [cit. 2012-08-07]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]