Aubrey Beardsley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aubrey Beardsley
Frederick H. Evans: fotografie asi z roku 1895
Frederick H. Evans: fotografie asi z roku 1895
Rodné jménoAubrey Vincent Beardsley
Narození21. srpna 1872
Brighton AnglieAnglie Anglie
Úmrtí16. března 1898 (ve věku 25 let)
Menton FrancieFrancie Francie
Příčina úmrtítuberkulóza
VzděláníWestminster School of Art
Alma materWestminster School of Art
Brighton Hove and Sussex Sixth Form College
Povoláníkreslíř a ilustrátor
Hnutísecese
Významná dílailustrace k dílům:

Thomas Malory: Artušova smrt
Oscar Wilde: Salomé
Aristofanés: Lysistrata

Alexander Pope: Uloupená kadeř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Frederick Hollyer: Aubrey Beardsley, 1890

Aubrey Vincent Beardsley (21. srpna 1872, Brighton16. března 1898, Menton, Francie) byl anglický secesní kreslíř a ilustrátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec, Vincent Paul Beardsley (1839–1909), byl synem obchodníka, jeho matka, Ellen Agnus Pitt (1846–1932), byla dcerou vojenského lékaře. Otec přišel o většinu jmění neuváženými investicemi, a proto rodina žila v chudobě. Otec pracoval jako příležitostný dělník, matka jako učitelka hry na klavír. Aubery měl o rok starší sestru Mabel. V roce 1884 spolu vystupovali na veřejných koncertech jako mimořádné dětské hudební talenty. Když v romto roce jejich matka onemocněla, odjeli sourozenci k tetě do Bristolu. Zde Aubrey navštěvoval Hove and Sussex Grammar School, kde publikoval své verše a kresby ve školním časopisu.

V roce 1888 začal pracovat jako kreslič v architektonickém ateliéru, o rok později odjel do Londýna a pracoval jako úředník pojišťovny Guardian Life and Fire Insurance Company. V roce 1891 získal díky náhodnému seznámení s malíři Sir Edwardem Burne-Jonesem a Puviem de Chavannes možnost se kreslením živit. Na jejich radu začal v roce 1892 studovat Westminster School of Art.

V roce 1893 se seznámil s Oscarem Wildem. Wilde viděl Beardsleyovy kresby, inspirované jeho divadelní hrou Salomé a požádal ho, aby ilustroval anglické vydání, které vyšlo v roce 1894.

V roce 1894 se stal výtvarným redaktorem literárního časopisu The Yellow Book. V dubnu 1895 byl ale propuštěn pro své přátelství s Oscarem Wildem, který byl v té době odsouzen pro své homosexuální vztahy. Vydavatel Leonard Smithers tehdy požádal Beardsleye, aby se stal výtvarným redaktorem konkurenčního časopisu The Savoy Magazine (redaktorem byl Arthur Symons).

Beardsley od dětství trpěl tuberkulózou. Na doporučení lékařů odjel do jižní Francie. Zde konvertoval ke katolické víře. V noci z 15. na 16. března 1898 nemoci podlehl.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Časopisy[editovat | editovat zdroj]

  • Bon Met Library (1893)
  • The Pall Mall Budget (1893)
  • The Studio (1893)
  • The Yellow Book (1894–1895)
  • The Savoy Magazine (1896)

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Velmi erotické ilustrace k antické komedii působily ve své době skandálně. Sám Beardsley po své konverzi ke katolicicmu v roce 1897 požádal vydavatele o zničení těchto kreseb. Ten ale přání neuposlechl.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]