Frederick H. Evans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederick H. Evans
Frederick H. Evans (8386802486).jpg
Narození 26. června 1853
Londýn
Úmrtí 24. června 1943 (ve věku 89 let)
Londýn
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gertrude Käsebierová: Frederick H. Evans, 1907
Frederick H. Evans: Aubrey Beardsley, asi 1895

Frederick Henry Evans (26. června 1853 - 24. června 1943) byl známý britský fotograf, zejména architektury. Je nejznámější svými snímky anglických a francouzských katedrál.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Evans začal svou kariéru jako knihkupec, ale v roce 1898 z tohoto oboru odešel, aby se mohl na plný úvazek věnovat fotografování, Osvojil si techniku platinotypie - s rozsáhlým a jemným tonálním rozsahem a lepší odolností proti poškození, než jiné metody dostupné v té době. Nicméně cena platiny - a tím i náklady na výrobu jeho obrazů - začala pozvolna růst. Také z tohoto důvodu, a také proto že nebyl ochoten přejít na jinou alternativní metodu fotografické techniky, Evans v roce 1915 odešel z fotografie zcela.

Evansovým ideálem bylo „jednoduše perfektní“ fotografické provedení - neretušované nebo jakýmkoliv způsobem upravené - k tomu se dobře hodilo téma architektury: staré, historické, zdobené a často poměrně velké katedrály, kláštery a jim podobné budovy v anglickém a francouzském prostředí. Tento perfekcionismus, spolu s jeho tendencí vystavovat na veřejnosti a publikování o své práci, si velmi rychle získal mezinárodní respekt, ale také imitaci. Nakonec byl považován za zřejmě nejlepšího architektonického fotografa své doby.

Evans byl také schopný fotograf krajin a portrétů. Mezi jeho mnoho významných přátel a známých, patří také portréty George Bernarda Shawa[1], s nímž si také často dopisoval. V roce 1901 pořídil snímek s názvem Portrait of F. Holland Day in Arab Costume, kde zachytil svého kolegu Hollanda Daye v arabských šatech.[2]

Byl členem spolku The Linked Ring společně s dalšími osobnostmi jako byli například Hugo Henneberg, Paul Martin, Alfred Stieglitz, Frank Meadow Sutcliffe a Clarence Hudson White.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frederick H. Evans na anglické Wikipedii.

  1. http://www.bl.uk/onlinegallery/features/photographicproject/enlarged/gbshawlge.html
  2. Autorem snímku pojmenovaného Portrait of F. Holland Day in Arab Costume je Frederick H. Evans: http://collectionsonline.lacma.org/mwebcgi/mweb.exe?request=record;id=109781;type=101 Archivováno 24. 10. 2011 na Wayback Machine
  3. Linked Ring Brotherhood [online]. Luminous–Lint, 2008 [cit. 2008-09-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Frederick H. Evans, Anne Hammond (ed): Frederick H. Evans: Selected Texts and Bibliography. G.K.Hall, Boston (Mass.) 1992, ISBN 0-8161-0577-4.
  • Beaumont Newhall: Frederick H. Evans: photographer of the majesty, light and space of the medieval cathedrals of England and France. Millerton, New York 1973, ISBN 0-912334-48-7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]