Gertrude Käsebierová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gertrude Käsebierová
Rodné jménoGertrude Stanton
Narození18. května 1852
Des Moines
Úmrtí12. října 1934 (ve věku 82 let)
New York
Povolánífotografka a umělkyně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Adolf de Meyer: Gertrude Käsebierová, 1905
Gertrude Käsebierová: Portrét Evelyny Nesbitové, 1903

Gertrude Käsebierová (nepřechýleně Käsebier; 18. května 1852 Des Moines, Iowa13. října 1934, New York) byla americká fotografka. Fotografovala zejména portréty a alegorie ve stylu piktorialismu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V osmdesátých letech 19. století začala Käsebierová studovat umění a fotografii na Pratt School of Art and Design. Tam se setkala s kolegyní studentkou Alicí Boughtonovou, se kterou později studovala v Paříži. Käsebierová ji rovněž zaměstnávala jako asistentku ve svém ateliéru, pravděpodobně ve stejné době kdy Boughtonová studovala na Pratt School.[1]

Profesionálně se věnovala fotografování od roku 1894, v roce 1897 otevřela v New Yorku portrétní studio. Byla zvolena první ženskou členkou fotografického spolku The Linked Ring Brotherhood. Roku 1902 se stala zakládající členkou sdružení Fotosecese.

Alfred Stieglitz ji v roce 1902 zařadil ve svém článku v časopise Century Magazine, spolu s Rose Clarkovou, Evou Watson-Schützeovou nebo Mary Devensovou, mezi deset nejvýznamnějších amerických piktorialistických fotografek tehdejší doby.[2]

Od Käsebierové se zřejmě naučila fotografické umění Rose Clarková, která později v životě řekla, že Käsebierové vděčí „za své úspěchy s fotoaparátem“.[3] Käsebierová byla také mentorkou americké fotografky Laury Gilpinové, se kterou se rozvinulo jejich celoživotní přátelství.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Barbara L. Michaels. Gertrude Käsebier, The Photographer and Her Photographs. [s.l.]: NY: Abrams, 1992. S. 55. 
  2. Alfred Stieglitz. Modern Pictorial Photography. Century Magazine. 1902, s. 822–825. (anglicky) 
  3. Barbara L. Michaels. Gertrude Käsebier, The Photographer and Her Photographs. [s.l.]: NY: Abrams, 1992. S. 64. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]