Atropatené

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Související informace naleznete také v článku Achaimenovci.
Atropatené
Aturpatakan
 
Ἀτροπατηνήm
 Matiene
 Makedonská říše
3233. století Parthská říše 
geografie
Mapa
Atropatené v 1. století
obyvatelstvo
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Matiene Matiene
Makedonská říše Makedonská říše
následující:
Parthská říše Parthská říše

Atropatené (řecky Ἀτροπατηνήm, persky Aturpatakan), původně Médie Atropatené, bylo starověké království existující mezi 3. stoletím př. n. l. a 3. stoletím našeho letopočtu. Leželo na jižním pobřeží Kaspického moře, na území dnešního Íránu (přesněji íránského Kurdistánu) a částečně i dnešního Ázerbájdžánu. Hlavním městem byl Ganzak, dnes již neexistující a nacházející se někde na jih od Urmijského jezera.

Zakladatelem státu byl král Atropates (persky Athurpat, Diodóros ho nazýval Atrapes, Quintus Curtius pak Arsaces), etnicky perský obchodník a šlechtic. Atropates nejprve sloužil Dareiovi III., posléze Alexandru Velikému, aby se po Alexandrově smrti roku 323 př. n. l. rozhodl vyhlásit vlastní stát a založit vlastní královskou dynastii. Rozpad Alexandrovy říše po jeho smrti bývá někdy nazýván Dělení Babylónu: větší, jižní část Médie byla svěřena Peithonovi, jednomu z Alexanderových tělesných strážců, a nazývala se Velká Médie (Media Magna). Media Atropatene byla zbývající menší částí původní makedonské provincie Médie, kterou Atropates získal jako jeden z Alexandrových guvernérů, ovšem velmi brzy z názvu státu odstranil název Médie, setřásl vliv Seleukovců (kteří ovládli asijskou část bývalé Alexandrovy říše) a království osamostatnil.[1] Nezávislost se dařilo dlouho udržet, až se dynastie Atropatovců stala vazalem Patrthské říše. Parthové pak území anektovali, ale ztratili ho ve prospěch Sasánovské říše. Sasánovci území znovu říkali Aturpatakan.

Mezi léty 639643 území dobyli muslimští Arabové, kteří z něj učinili provincii v rámci islámského chalífátu pod názvem Adarbajgan, což byl poarabštěný název Aturpatakan. Časem území ztratilo integritu a politické změny smazaly původní hranice tohoto státu. Jen pojem Adarbajgan se stal etymologickým kořenem dnešního slova Ázerbájdžán.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Atropatene na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]