Protonové číslo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Atomové číslo)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Z - Protonové číslo

Protonové číslo (též atomové číslo)[1][2] označuje ve fyzice a v chemii počet protonů v jádru daného atomu či obecně atomů daného prvku.

S atomovým číslem souvisí nukleonové číslo (nazývané též hmotové číslo), které udává celkový počet protonů a neutronů (tzn. všech nukleonů) v atomovém jádře.

V neutrálním atomu se počet protonů rovná počtu elektronů, tzn. protonové číslo označuje také základní počet elektronů v atomech daného prvku.

Značení[editovat | editovat zdroj]

Protonové číslo obvykle označujeme symbolem Z. Např. pro uran platí Z=92.

Při zápisu daného prvku se protonové číslo zapisuje vlevo dolů před symbol (značku) prvku, např. 92U (pro uran).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Protonové číslo jednoznačně definuje chemický prvek. Pro dosud neobjevený resp. nepojmenovaný prvek se může používat systematický název prvku odvozený z latinských názvů číslic protonového čísla (např. unnilquadium pro prvek 104, rutherfordium).

Původ[editovat | editovat zdroj]

Původně atomové číslo označovalo hlavně polohu prvku v periodické tabulce prvků. Pokud by se totiž periodická tabulka seřadila podle atomové hmotnosti prvků, některé prvky by se dostaly na špatné místo (např. jód a tellur by v takové tabulce měly prohozená místa). Čísla udávající pořadí odpovídající chemickým vlastnostem jsou právě atomová čísla, která pouze zhruba odpovídají atomové hmotnosti.

Tento nesoulad se vysvětlil až v roce 1913, kdy Henry Moseley objevil závislost umístění prvku v periodické tabulce na jeho rentgenovém difrakčním spektru. Později se zjistilo, že atomové číslo závisí na elektrickém náboji jádra, tzn. počtu (kladně nabitých) protonů. A právě tento náboj (potažmo elektromagnetické vlastnosti), nikoli atomová hmotnost, je tím, co určuje chemické vlastnosti prvků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČSN EN ISO 80000-10 Veličiny a jednotky - Část 10: Atomová a jaderná fyzika. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2013
  2. ČSN 01-1308 Veličiny a jednotky v atomové a jaderné fyzice. Vydavatelství Úřadu pro normalizaci a měření, 1986 (starší, ale s podrobnějšími definicemi)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]