Periodický zákon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znázornění periodického zákona

Periodický zákon, který prezentoval 6. března 1869 Dmitrij Ivanovič Mendělejev, vychází z pravidelně se opakujících vlastností prvků. Hlavní myšlenka zákona zní: Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností. tzn Pravidelně se u prvků opakují podobné vlastnosti. Prvky s podobnými vlastnostmi mají stejný počet valenčních elektronů.

Chemické a fyzikální vlastnosti prvků závisí na jejich atomových hmotnostech. Dnes je známo, že to není úplně pravda a i Mendělejev věděl, že hmotnost jodu je menší než hmotnost telluru. Přesto ho zařadil do své tabulky správně, protože se domníval, že jeho hmotnost byla určena špatně.

Roku 1913 pozoroval Henry Moseley pravidelnosti v rentgenových spektrech prvků. Objevil protonové číslo Z, zdůvodnil oprávněnost řadové posloupnosti prvků podle Mendělejeva a opravil formulaci periodického zákona. Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomového čísla (dnes protonové číslo).

Potvrzení periodického zákona[editovat | editovat zdroj]

Mendělejev díky své periodické řadě předpověděl vlastnosti dvou neobjevených prvků. Pojmenoval je podle umístění v tabulce.

  • Ekaaluminum (česky po hliníku)
  • Ekasilicium (česky po křemíku)

O dva roky později byly tyto dva prvky objeveny a dostaly své názvy – gallium a germanium. Jejich vlastnosti se shodovaly s těmi předpovězenými a tak došlo k potvrzení periodického zákona všeobecnému uznání jeho platnosti a ukončení snahy jej vyvrátit.

Související články[editovat | editovat zdroj]