Astrodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAstrodon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu astrodona
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Nadčeleď Titanosauriformes
Rod Astrodon
Binomické jméno
A. johnstoni
Leidy, 1865
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Astrodon ("hvězdicovitý zub") byl rodem velkého sauropodního dinosaura, příbuzného rodu Brachiosaurus. Žil v období spodní křídy na území východní části dnešních Spojených států amerických. Na základě studia palynomorfů (vzorků pylu) bylo stáří formace Arundel, ve které se fosílie tohoto dinosaura vyskytují, na 121-112 milionů let. Bylo odhadnuto, že na výšku mohl tento dinosaurus měřit až přes 9 metrů a na délku přes 18 metrů. Hmotnost zřejmě přesáhla i 20 tun.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1859 byly objeveny dva zuby tohoto dinosaura ve formaci Arundel nedaleko města Bladensburg v Marylandu. Ve stejném roce je pojmenoval Christopher Johnson rodovým jménem Astrodon. Až v roce 1865 však přidal paleontolog Joseph Leidy také druhové jméno, které zvolil na počest svého předchůdce - A. johnstoni. V roce 1888 objevil ve stejné geologické formaci pozůstatky sauropoda O. C. Marsh. Pojmenoval je Pleurocoelus, tento název je však dnes obvykle považován za mladší synonym astrodona. Astrodon je znám především jen z pozůstatků mláďat a nedospělých jedinců, takže dospělý sauropod mohl být skutečně obřím dinosaurem. Marshovy fosílie jsou dnes pokládány za různá růstová stádia astrodona. V roce 1998 byl Astrodon prohlášen za státního dinosaura Marylandu.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Astrodon se objevuje také v románu Červený raptor paleontologa Roberta T. Bakkera.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Carpenter, Kenneth and Tidwell, Virginia (2005). "Reassessment of the Early Cretaceous Sauropod Astrodon johnsoni Leidy 1865 (Titanosauriformes)". in Carpenter, Kenneth and Tidswell, Virginia (ed.). Thunder Lizards: The Sauropodomorph Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 38–77. ISBN 978-0-253-34542-4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]