Arròs negre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Arròs negre podávaná v Londýně
Arroz-negro.png

Arròs negre (valencijsky; španělsky také arroz negro) je pokrm ze sušené rýže připravovaný na valencijské pánvi paellera anebo v zapékací míse, typický černou barvou ze sépií a trochu připomínající paellu. Z toho důvodu je také známá pod jménem "černá paella".

Překlad názvu jídla, černá rýže, se nesmí plést s exotickým druhem rýže, jež se také nazývá "černá".

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Arròs negre se připravuje z vývaru ze sépií či krakatic, rýže, smažené cibulky a sekaného česneku, kousků sépie, krakatice a krevet spolu se sépiovým inkoustem a přídavkem červené papriky. Inkoust se přidává k vývaru z rýže a je tím, co jídlu dává typickou tmavou barvu a přidává chuti mořských plodů.

Místa, kde se podává[editovat | editovat zdroj]

Je to pokrm, který se objevuje v jídelníčku mnoha oblastí Středomoří. Velmi hojně se vaří obzvláště ve východním Španělsku - patří k tradičním pokrmům v katalánského pobřeží. V Evropě se vaří ještě v Chorvatsku (crna riža) a Itálii (riso nero, risotto al nero di seppia), ve Střední Americe je na Kubě a v Portoriku známá jako arroz con calamares.

Servírování[editovat | editovat zdroj]

Arròs negre se většinou podává v nádobě, ve které se pokrm vařil, hned po dokončení. Na stůl se postaví omáčník s česnekovou omáčkou alioli, aby si ji strávníci mohli do jídla přidat dle chuti anebo si jí dali kopeček na talíř.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Arroz negro na španělské Wikipedii a Arròs negre na anglické Wikipedii.