Archiv Národního muzea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archiv Národního muzea
Budova archivu (stav k roku 2011)
Budova archivu (stav k roku 2011)
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Adresa Praha 7, Česko
Založeno 1846
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky a Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archiv Národního muzea je specializovaným archivem Národního muzea. Vznikl roku 1846 pod vedením Karla Jaromíra Erbena tak, že se oddělil se od Knihovny Národního muzea, která obsahovala i „rukopisnou“ část, tedy základ budoucího archivu (část tvořící literární archiv zůstala v knihovně i poté a prošla zcela odlišnou historií). Obojí až do té doby spravoval Václav Hanka.

Instituce vznikla jako víceméně sbírková instituce. Erben měl především dokumentovat materiál k českým dějinám v zahraničních archivech (proto je v archivu uložena řada opisů i originálů středověkých listin ze zahraničí). K významným změnám docházelo již v druhé polovině 19. století, novou formu podle moderních zásad získal archiv v první polovině 20. století za Karla Stloukala, od roku 1920 začal archiv fungovat jako archiv instituce (začal přebírat a uchovávat písemnou produkci muzea).

Archiv spravuje registraturu sbírek muzea. Důležitou část archivních souborů v archivu uložených tvoří osobní pozůstalosti (nejen pracovníků muzea, archiváři vyvíjeli snahu sbírat i pozůstalosti dalších dalších osob veřejného života) a rodinné archivy (např. Sternberg-Manderscheidů, propojených rodin Palackých, Riegrů a Bráfů ad.). Významná je také sfragistická sbírka, čítající přes tři tisíce exemplářů pečetidel, pečetí nebo jejich odlitků, mnohé z nich zhotovil pro muzeum Josef Karel Burde, dalších asi devět tisíc otisků pečetí přibylo s topografickou sbírkou profesora Josefa Eichlera z let 1828–1832. Pozoruhodná je rovněž kolekce sbírek genealogických (Vojtěcha Krále z Dobré Vody, A. F. Rybičky ad.).

Ředitelé a vedoucí[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLIČOVÁ, Milena, Jaroslav ČECHURA, Marie RYANTOVÁ a Aleš CHALUPA. Průvodce po fondech a sbírkách Archivu Národního muzea. Praha: Národní muzeum, 1998. ISBN 80-901916-7-3.
  • Milena BĚLIČOVÁː Archiv, inː Velká kniha o Národním muzeu. Národní muzeum Praha 2015.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]