Ara tyrkysový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAra tyrkysový
alternativní popis obrázku chybí
fotomontáž ary tyrkysového
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen Obratlovci (Vertebrata)
Třída Ptáci (Aves)
Řád Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď Papoušci (Psittacinae)
Rod Anodorhynchus
Binomické jméno
Anodorhynchus glaucus
(Vieillot, 1816)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ara tyrkysový (též ara modrý; Anodorhynchus glaucus)[2] je druh ptáka z čeledi papouškovití, žijící v oblasti Latinské Ameriky.[3] Ačkoliv je neoficiálně považován za vyhynulého,[4] dle Mezinárodního svazu ochrany přírody mu přísluší status kriticky ohrožený.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ara tyrkysový je vzácný velký druh papouška, jehož tělo dosahuje délky mezi 46-90 cm. Volně žijí na území Paraguaye, Argentiny, Uruguae a Brazílie.[5] Hnízdí v dutinách stromů a v pískovcových skalách, převážně v říjnu a v lednu. Ptáčata vylétávala z hnízd v únoru.

Samička je stejně zbarvená jako sameček: tedy zeleno-modře, přičemž dolní partie jsou zelenější. Hlava a krk mají šedavě zelené zbarvení, tváře, hrdlo a prsa tmavě šedohnědé. Pera na ocasu jsou zelenavě modrá a spodní pera šedá. Okolí očí a spodní část zobáku jsou bledě žluté. Zbytek zobáku je šedočerný, duhovka oka hnědá a nohy tmavě šedé.[6]

Živí se převážně semeny a různými plody. Svým silným zobákem dokáží rozlousknout i velmi tvrdé skořápky.

Populace[editovat | editovat zdroj]

Populace arů tyrkysových se začala snižovat během 19. století a to především kvůli pytláctví a ničení jejich přirozeného prostředí. Během 20. století pak byly zaznamenány pouze dva případy pozorování těchto ptáků. Roku 1990 pak byla do Paraguaye vyslána expedice ornitologů, kteří se měli pokusit najít žijícího zástupce, výprava ale selhala.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. Glaucous Macaw (Anodorhynchus glaucus) - BirdLife species factsheet. datazone.birdlife.org [online]. [cit. 2017-06-01]. Dostupné online. 
  3. Ara tyrkysový (Anodorhynchus glaucus) – Ararauna.cz. www.ararauna.cz [online]. [cit. 2017-06-01]. Dostupné online. (česky) 
  4. POTŮČEK, Jan. Nejznámější vyhynulí papoušci: ara tyrkysový, alexandr modrolící a papoušek karolínský [online]. Ararauna, 2012-09-25 [cit. 2017-06-02]. Dostupné online. 
  5. Ara tyrkysový na www.ararauna.cz/
  6. Chov zvířat – ara tyrkysový/