Aon Center (Chicago)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aon Center
2006-06-07 840x1500 chicago aon building.jpg
Poloha
Stát USA
Město Chicago
Ulice Randolph St.
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 346 m
Počet podlaží 83
Podlahová plocha 334,448 m²
Základní informace
Architekt Edward Durell Stone
Využití Kanceláře
Konstrukce Ocelová
Výstavba 19701972
Odkazy
Adresa East Randolph St. 200
Chicago, Illinois, USA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Aon Center je 347 metrů vysoký mrakodrap v Chicagu v Illinois. Je tak třetí nejvyšší budova Chicaga[1], pátá nejvyšší ve Spojených státech. Postaven byl původně jako Standard Oil Building v roce 1972 podle návrhu Edwarda Durrella Stonea.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova byla postavena, aby sloužila jako nové sídlo pro firmu Standard Oil Company. Po jejím dokončení v roce 1973 byla nejvyšší v Chicagu a čtvrtá na světe, po jednom roce ji ale přerostl Willis Tower (dříve Sears Tower), který se stal zároveň nejvyšší budovou světa. Výstavba spolkla asi 120 000 000 dolarů.

Jméno a vlastníci budovy[editovat | editovat zdroj]

Po svém dokončení se budova jmenovala Standard Oil Building, v roce 1985 hlavní nájemník Standard Oil Company změnil název na Amoco, a tak se i budova přejmenovala na Amoco Building. Amoco v roce 1998 budovu prodala firmě Blackstone Group za odhadovanou částku 430 milionů dolarů. 30. prosince 1999 se mrakodrap přejmenoval na Aon Center. Nyní ho od května roku 2003 vlastní firma Wells Real Estate Investment Trust Inc.

Konstrukce budovy[editovat | editovat zdroj]

Budova vzdáleně připomíná jak vzhledově, tak i konstrukčně bývalá "Dvojčata" newyorského Světového obchodního centra. Podobně jako WTCocelí vyztužené jádro ve kterém vedou výtahy a schodiště. Další ocelové nosníky vedou po obvodu budovy.

Její plášť tvořilo přibližně 43 000 desek z carrarského mramoru. Necelý rok po dostavbě se ale jedna deska uvolnila a spadla na střechu nedaleké budovy, poté následovala kontrola opláštění, která zjistila nespočetně mnoho vad, proto byly opraveny a připevněny pomocí nerezových ocelových pásků. Mezi lety 19901992 proběhla úplná rekonstrukce pláště. Mramorové desky byly nahrazeny deskami z bílé žuly. Odhadovaná cena této rekonstrukce byla asi 80 milionů dolarů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aon Center - The Skyscraper Center [online]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-08-08. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]