Aon Center (Los Angeles)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o mrakodrapu v Los Angeles. O mrakodrapu v Chicagu pojednává článek Aon Center (Chicago).
Aon Center
Aon Center LA.jpg
Poloha
Stát USA
Město Los Angeles
Ulice Wilshire Boulevard
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 262 m
Počet podlaží 62
Základní informace
Architekt Charles Luckman
Využití Kanceláře
Výstavba 1972-1974
Odkazy
Adresa 707 Wilshire Boulevard
Los Angeles, CA
United States

Aon Center (dříve nazývaná United California Bank Building či First Interstate Tower) je a moderní kancelářský mrakodrap na Wilshire Boulevard v Los Angeles v Kalifornii. Jedná se o černou budovu s bílými hranami.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Měří 262 metrů a má 62 pater. Architektem byl Charles Luckman z The Luckman Partnership. Využití má pro komerční prostory (většinou kanceláře, sídla firem… 1626 m2 na patro).

Budova má tvar kvádru (s podstavou 124 × 184 stop, s nepatrným zkosením cca 2 metry v posledním patře) a vzdáleně připomíná někdejší „dvojčata“ Světového obchodního střediska, s kterými má společný i návrh ve formě robustního jádra[1] a ocelových sloupů zpevňující stěny budovy; vícesegmentovou strukturu (spodní a horní segment, kde horní segment je co do konstrukce lehčí a tenčí než ten spodní). Po celém svém výškovém rozsahu má budova čtyři hlavní schodiště a v průměru 6 výtahů s různým dosahem.

Srovnání s ostatními budovami[editovat | editovat zdroj]

Když byl na přelomu let 1973/74 dokončen, byl největší budovou na západ od Mississippi (o 2 m překonal Transamerica Pyramid), ale v roce 1982 jej výškou překonala budova Texas Commerce Tower. Nyní je druhou nejvyšší budovou v Los Angeles (po U.S. Bank Tower, který byl dokončen v roce 1989).

Požár[editovat | editovat zdroj]

4. května 1988 krátce před půl jedenáctou večer ve 12. patře budovy vznikl požár, který se podařilo (za velikého úsilí a nasazení velkého množství lidí a techniky) uhasit až v 2:19 následujícího dne. Požár byl zkomplikován tím, že nefungoval protipožární systém, který byl v tu dobu ve výstavbě (ke smůle požárníků byl hotov jen z cca 90 %). Bylo i riziko, že se požár nepodaří zkrotit a tím dojde ke ztrátě celé budovy.[2]

Oheň zachvátil pět podlaží a škody se vyšplhaly na 50 milionů dolarů. Horší bylo, že zranil 40 lidí a vyžádal si jednu oběť.

Byl to nejhorší požár výškové budovy v historii Los Angeles.[3] Toto neštěstí si vynutilo změnu v legislativě, aby všechny výškové budovy měly nainstalovány protipožární systém (předtím to platilo jen pro ty nově postavené).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aon Center (Los Angeles) na anglické Wikipedii.

  1. http://www.lafire.com/famous_fires/880504_1stInterstateFire/exsummary/LAFD-ExecutiveSummary.htm strana 11
  2. http://www.lafire.com/famous_fires/880504_1stInterstateFire/exsummary/LAFD-ExecutiveSummary.htm
  3. http://www.lafire.com/famous_fires/880504_1stInterstateFire/050488_InterstateFire.htm

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]