Transamerica Pyramid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Transamerica Pyramid
SF Transamerica full CA.jpg
Poloha
Stát USA
Město San Francisco
Ulice Montgomery Street
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 260 m
Počet podlaží 48
Základní informace
Architekt William L. Pereira
Využití Kanceláře
Výstavba 1969 - 1972
Odkazy
Adresa 600 Montgomery Street
San Francisco, CA
United States
Oficiální web web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Transamerica Pyramid je druhý nejvyšší mrakodrap v San Franciscu. Je 260 metrů vysoký a má 48 pater s obchodními a kancelářskými prostory.

Stavební práce podle projektu Williama Pereiry začaly v roce 1969 a budova byla dokončena v roce 1972. Náklady na výstavbu byly 32 miliónů dolarů. Původně byla stavěna jako sídlo investiční a pojišťovací společnosti Transamerica Corporation.

V budově je 3 678 oken a 18 výtahů. Mrakodrap má tvar protáhlé čtyřboké pyramidy se dvěma „křidélky“ na protilehlých stranách. Ve východním křidélku jsou výtahové šachty, zatímco v západním je schodiště. Na vrcholu 64,6 metrů vysoké špice oplástěné hliníkem byly instalovány kamery, nasměrované do všech světových stran. Ve vstupní hale mohou návštěvníci sledovat záběry z těchto kamer. Špička pyramidy byla volně přístupná turistům, po teroristických útocích z 11. září 2001 byla z bezpečnostních důvodů veřejnosti uzavřena. Zmiňovaná křidélka hrají také důležitou roli v ochraně budovy před následky zemětřesení. Budova je zkonstruována tak, aby se při zemětřesení vychýlila od své osy jen o 0,6 m.

V období let 19721974 byl Transamerica Pyramid nejvyšším mrakodrapem západně od řeky Mississippi, poté byl překonán budovou Aon Center v Los Angeles.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Špička budovy s hliníkovým opláštěním