Antonín Chmel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Chmel
Antonin Chmel.jpg
Narození 1850
Úmrtí 1893 (ve věku 42–43 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Chmel (německy též Anton Chmel, 18501893) byl český podnikatel v době Rakouska-Uherska, který se proslavil v oboru uzenářství vývozem pražské šunky.

Pocházel z chudé řeznické rodiny. Později v pražských Královských Vinohradech založil vlastní uzenářskou firmu. Stal se C. a k. dvorním dodavatelem císařského dvora ve Vídni.

Historie výroby[editovat | editovat zdroj]

Antonín Chmel pokračoval v experimentech řezníka a uzenáře Františka Zvěřiny z roku 1857 s naložením kýty vcelku i s kostí. Jednalo se o luxusní výrobek, který se prodával po celém území tehdejšího rakousko-uherského císařství. Její napodobeniny se začaly vyrábět ve Francii a v USA.

Šunka Antonína Chmele z pražské Zvonařky, který ji vyráběl od roku 1879 měla dobrý zvuk. Ten svoji výrobu rozšířil a v roce 1898 u něj pracovalo už 28 dělníků. Šunka se stala věhlasnou a firma se dále rozrůstala. Díky nejvyšší kvalitě svých výrobků Antonín Chmel získal privilegium c. a k. dvorního dodavatele, a zboží dodával také ke královským dvorům v Bavorsku a Rumunsku.

V  roce 1929 měla jeho firma už 250 zaměstnanců. Po únoru 1948 byla jeho firma znárodněna a výroba šunky od kosti prakticky zanikla a byla postupně nahrazena dušenou šunkou, krytou aspikovým povrchem, v konzervě s typickým vejčitým tvarem.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/tradicni-znacka-se-vraci-kouzlo-prazske-sunky-f4l-/dobra-chut.aspx?c=A100731_134425_dobra-chut_tsh
  2. http://rozhledy2010.blogspot.cz/2011/03/antonin-chmel-zdokonalil-prazskou-sunku.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]