Antiglobalizační protesty v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Kučera: Anarchisti v Lumírově ulici

Antiglobalizační protesty v Praze proběhly koncem září roku 2000 v souvislosti s 55. zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky, konaným v Praze. Protestující viděli v této akci symbol ekonomické globalizace, rostoucí moci nadnárodního kapitálu, což považují za jeden z důvodů ekonomických problémů třetího světa, rozhodli se tedy narušit její průběh. Navázali tím na antiglobalizační protesty v Seattlu, k nimž došlo v roce 1999. K organizátorům demonstrací patřila Iniciativa proti ekonomické globalizaci (INPEG), přicestovali také příslušníci italské radikální organizace Ya Basta. Celkový počet účastníků protestů se odhadl na dvanáct tisíc osob, zadrženo bylo přes 900 lidí.[1]

Pokojné demonstrace proti politice MMF se v Praze konaly od 23. září, organizace Milostivé léto 2000 (Jubilee 2000) CEE Bankwatch Network svolala diskusní fórum Jiná zpráva, věnující se hledání alternativ ke stávajícímu ekonomickému systému. K hlavním střetům došlo v úterý 26. září, kdy se skupina nejradikálnějších aktivistů pokusila zabránit zahájení summitu tím, že začala blokovat přístupové cesty do Kongresového centra. V ulicích Vyšehradu se objevily barikády, maskovaní účastníci protestů házeli Molotovovy koktejly a dlažební kostky, Policie České republiky použila k jejich rozehnání slzný plyn a vodní děla. Došlo také k napadení novinářů a rozbíjení výloh obchodů v centru města. Zraněno bylo podle oficiální zprávy 64 policistů a 20 demonstrantů, k obětem na životech nedošlo. Zadrženo bylo okolo 900 osob, část z nich byla obviněna z útoku na veřejného činitele, zahraniční státní příslušníci byli vyhoštěni. Demonstranti později podali řadu stížností na policisty, kteří měli údajně na služebnách bít zadržené osoby, podezření se však potvrdilo pouze v jednom případě. Delegáti summitu se rozhodli v reakci na události své jednání oproti původnímu programu ukončit již 27. září, poslední antiglobalizační demonstrace, která měla již charakter happeningu, se uskutečnila ve čtvrtek 28. září.

Režisér Martin Mareček natočil o tehdejších událostech a jejich společenském pozadí celovečerní dokumentární film Hry prachu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anarchisté demonstrovali proti zásahu policie při MMF. iDNES.cz [online]. 2000-12-10. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]