Anania Širakaci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anania Širakaci
Rodné jménoԱնանիա
Narození610
Shirak
Úmrtí685 (ve věku 74–75 let)
Aniavan
NárodnostArméni
Alma materklášter Dprevank
Povolánímatematik, historik, astronom, geograf, filozof, kartograf a alchymista
RodKamsarakan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anania Širakaci, arménsky Անանիա Շիրակացի (610685) byl starověký arménský filozof, matematik, astronom, geograf, kartograf a alchymista, zakladatel arménské vědy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rozhodl se získat vzdělání v Byzantské říši, ve městě Trebizond. Tam se stal žákem renomovaného řeckého učence Tychikose, který hovořil arménsky. Širakaci se u něj učil matematiku osm let. V roce 651 se vrátil do Arménie, kde si otevřel školu, v níž vyučoval aritmetiku, geometrii, hudbu a astronomii (tzv. quadrivium).

Roku 667 ho Arménská apoštolská církev pozvala do Dvinu a požádala ho o reformu arménského kalendáře. Vzhledem k nekompatibilitě sedmidenního týdne, měsíčního cyklu a slunečního roku navrhl systém založený na 532letém cyklu. Církev úpravy ovšem nakonec nepřijala.

Poté vydal své nejslavnější dílo, knihu nazvanou Ashkharatsuyts (Աշխարհացույց), zeměpisnou publikaci o Kavkazu. Někteří badatelé nicméně tvrdí, že autorem díla je jiný arménský starověký učenec, Movses Chorenaci.

Anania je také autorem díla Kosmografie a kalendář, které se ve 48 kapitolách věnuje astronomii, meteorologii a geografii. Svět popsal jako "vejce", v němž žloutek je zemí, bílek atmosférou a obloha skořápkou. Mléčnou dráhu popsal jako pás slabě svítivých hvězd a souhlasil s tezí, že Měsíc je nezářící těleso, jehož světlo je dáno jen odrazem od Slunce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anania Shirakatsi na anglické Wikipedii.