Analýza klíčových slov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Analýza klíčových slov na webové stránce pomáhá zjistit, jaká slova či slovní spojení jsou používána běžnými uživateli při hledání na internetu. Analýza nalézá konkrétní tvary slov, synonyma, jejich hledanost a konkurenčnost. Při tvorbě webových stránek pomáhá přeložit zaběhlý jazyk majitele stránek do jazyka návštěvníků, pomáhá odstranit odborné a nesrozumitelné výrazy (žargon) a nabídne, jakými výrazy je nahradit, aby jim návštěvníci stránky rozuměli.

Klíčová slova definovaná provedenou analýzou pomáhají definovat obsah, který patří na stránku. Díky klíčovým slovům a jejich analýze lze vytvořit obsah, který je relevantní a jednoduše vyhledatelný. Tento proces může být časově náročný a zahrnovat práci se širokým množstvím detailů, čísel a dlouhých seznamů klíčových slov. Provedení analýzy je však kriticky důležité, jelikož je stavebním kamenem pro SEO strategii a obsahový plán společností.

Příklady využití analýzy[editovat | editovat zdroj]

Nalezení klíčových slov s velkou hledaností samo o sobě nestačí. Správně provedená analýza klíčových slov se používá při korelaci obsahu se značkou společnosti, produktem i službou se slovem, které zákazník reálně využívá a následně se díky těmto klíčovým slovům vytváří plán nebo strategie pro dosažení firemních cílů.[1]

 1. U e-obchodu pomůže analýza zjistit, jaké vlastnosti nabízených produktů lidé hledají. Následně lze tyto vlastnosti lépe popsat, nebo nabídku rozšířit o produkty s hledanými parametry.
 2. Lze rozšířit nabídku o nové značky, které lidé hledají.
 3. Použitím jiného názvosloví lze zvýšit návštěvnost. Např.: moto přilby jsou hledanější, než moto helmy.
 4. Lze navrhnout vhodnou strukturu webu, aby se v něm lidem dobře hledalo a procházení jim připadalo logické. Např.: přesunout málo hledané parametry pod tlačítko podrobné vyhledávání, a např. z velmi hledaných parametrů udělat hlavní kategorie.
 5. Podle analýzy klíčových slov lze navrhnout obsahovou strategii a budovat kvalitní obsah.

Tvorba analýzy klíčových slov[editovat | editovat zdroj]

Při tvorbě analýzy klíčových slov se běžně využívá mnoho metod i postupů, manuálních či automatizovaných pomocí různých nástrojů. Postup analýzy klíčových slov se může skládat například z následujících kroků:

 1. Důkladný průzkum tržního segmentu.[2]
 2. Definice jasných cílů – cíle mohou vycházet z mise i vize společnosti nebo třeba z modelu STDC a SMART.[3]
 3. Vytvoření seznamu všech logicky možných kombinací klíčových slov – v této fázi se většinou využívají brainstorming, našeptávače, Google Ads nebo inspirace od konkurentů.
 4. Určení relevantních slov (frází).

Ne všechna slova ze 3. kroku jsou užitečná pro analýzu klíčových slov. Ke každé klíčové frázi se následně analýzou přiřazuje měsíční hledanost a konkurenčnost. Tzv. svatým grálem analýzy klíčových slov je nalezení slov s vysokou hledaností a nízkou konkurencí, taková jsou však vzácná. Následně se ke slovům přiřadává relevance, neboli míra důležitosti dané fráze ve spojení s cíli a její využitelnost např. pro copywriting nebo pro nalákání zákazníků na e-shop.

Jedním z výsledků je také vytvoření přehledné tabulky – aby se v analýze dalo jednoduše vyznat, je dobré na závěr rozdělit slova podle jejich témat a relevance do tabulky, tak aby bylo vždy možné vybrat nejvhodnější klíčové slovo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. DEGEYTER, Stoney. 13 uses for keyword research to help you win in the search engines. Search Engine Land [online]. 2016-10-20 [cit. 2021-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Keyword Tool Blog: How to Find Great Keywords [online]. 2018-11-08 [cit. 2021-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. LAHEY, Connor. Keyword Analysis: How to Analyze Your Keywords for SEO. Semrush Blog [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]