Klíčové slovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Klíčové slovo je v informatice slovo nebo identifikátor, který má specifický význam v programovacím jazyce. Význam klíčových slov se v různých jazycích liší.

V mnoha jazycích, například v jazyce C a v podobných prostředích jako je C++, je klíčové slovo vyhrazené, protože identifikuje syntaktickou formu. Slova, užitá v řídících strukturách, jako if, thenelse, jsou klíčová slova. V těchto jazycích nesmí být tato slova použita jako jména proměnných nebo funkcí.

Některé programovací jazyky, například PostScript, jsou v tomto ohledu velmi liberální. Dovolují použití klíčových slov pro specifické účely.

Oproti tomu v programovacím jazyce Common Lisp jsou klíčová slova speciální skupinou symbolů nebo identifikátorů. Na rozdíl od ostatních symbolů, které obvykle stojí za proměnnou nebo funkcí, jsou klíčová slova samo-rozlišující se a samy se ohodnocují. Obvykle se užívají pro pojmenování argumentů funkce a znázorňují symbolické hodnoty.

Jazyky se rozlišují dle toho, co je interpretováno jako klíčové slovo a co jsou knihovny procedur. Některé jazyky poskytují klíčová slova pro vstupně-výstupní operace, zatímco v jiných jsou součástí knihoven procedur. V Pythonu a mnohých dialektech BASICu je print klíčové slovo. Oproti tomu v jazyce C je printf funkcí ve standardní knihovně.

V jazycích obsahujících makra mohou být řídící struktury, jako je if, implementovány jako makra nebo funkce. V jazycích bez těchto rysů jsou zpravidla klíčová slova.

Při vyhledávání informací[editovat | editovat zdroj]

knihovnictví se klíčová slova (angl. index term nebo také subject heading) používají pro označení tématu knihy a její zařazení do katalogu, většinou výběrem slov z řízeného rejstříku. Podle klíčových slov je pak možné hledat knihy podobného obsahu.

Podobně na webu jsou klíčová slova používána při vyhledávání stránek (a ty proto bývají na vybraná slova optimalizovány).

V marketingu[editovat | editovat zdroj]

Termín klíčové slovo byl původně používán ve významu dnešních tagů (metadata), tedy jakýchsi nálepek sloužících ke značkování a následnému třídění a vyhledávání obsahu. Dnes se obvykle jako klíčové slovo (případně klíčová fráze) označuje výraz, který se nejčastěji opakuje v textu (lingvistické pojetí klíčových slov).

V PPC reklamě jsou klíčová slova jedním ze stavebních bloků PPC kampaně pro vyhledávání a určují, zda se reklama na daný vyhledávací dotaz uživatele ve vyhledávači zobrazí či nikoliv. To lze ovlivnit také použitím adekvátní shody klíčových slov. Vyloučení reklamy z vyhledávání lze docílit pomocí negativních klíčových slov.

Klíčová slova jsou rozsáhle využívaná také v oboru SEO, kde dochází k optimalizaci konkrétních webových stránek na klíčová slova, aby se tyto stránky zobrazovaly na neplacených pozicích ve vyhledávači a to co možná nejvýše.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]