See think do care

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

See Think Do Care (angl. vidět - myslet - udělat - pečovat), zkráceně S-T-D-C, je obchodní schéma (framework), účinná pomůcka pro vytvoření online marketingové strategie. Jejím autorem je Avinash Kaushik, který pracuje pro společnost Google jako Digital Marketing Evangelist.

Popis[editovat | editovat zdroj]

S-T-D-C spočívá v rozdělení nákupního cyklu zákazníka do čtyř fází. Původní koncept Kaushik vymyslel pouze jako See Think Do[1], což jsou chronologicky vzato fáze, které probíhají před samotným nákupem. Jednotlivé fáze by se daly shrnout přibližně takto:

See: Fáze, v níž společnost oslovuje všechny potenciální zákazníky s možným zájmem o produkty či služby, jaké daná společnost nabízí. Potenciální zákazníci v této fázi produkt nebo značku často ještě ani neznají.[2]

Think: Zákazníci v této fázi přemýšlejí a vyhledávají informace o produktech a službách. V této fázi by měla společnost zákazníkovi poradit, v čem mu daný produkt či služba může pomoci.

Do: V této fázi jsou zákazníci rozhodnuti o nákupu určitého produktu či služby. Úkolem společnosti tedy je zákazníka přesvědčit, v čem je nabídka této společnosti nejlepší.

Care: Poslední fáze framework doplnila až později a netýká se potenciálního, ale již aktuálního zákazníka. V této fázi je úkolem společnosti ze stávajícího zákazníka učinit zákazníka loajálního.

Fáze See[editovat | editovat zdroj]

Ve fázi See je z pohledu marketéra možno zaujmout všechny potenciální zákazníky daného produktu či služby. Zaujmout v této fázi lze třeba zajímavým obsahem na blogu či atraktivním videem. Z hlediska optimalizace vyhledávače (SEO) zákazníci v této fázi ve vyhledávačích zadávají velmi obecné výrazy. Z toho důvodu jsou PPC (Pay Per Click?) kampaně ve vyhledávací síti v této fázi nevhodné.

Fáze Think[editovat | editovat zdroj]

Ve fázi Think jsou zákazníci blíže k rozhodnutí nakoupit[3]. Zvažují veškeré možnosti, vyhledávají informace o produktech či službách, které by pro ně mohly být vhodné. Marketér by v této fázi měl být odborníkem, který potenciálnímu zákazníkovi poskytne informace.

Fáze Do[editovat | editovat zdroj]

Zákazník ve fázi Do je rozhodnutý o koupi konkrétního produktu či služby, takže je úkolem marketéra přesvědčit zákazníka, že volba značky či společnosti, kterou zastupuje, představuje nejlepší řešení.

PPC reklama je v této fázi silným nástrojem. Zákazník již v této fázi vyhledává Long Tail výrazy[4], jelikož už hledá konkrétní produkt, který chce koupit. Stejně jako e-mailové newslettery, SEO optimalizace webových stránek, zbožové srovnávače nebo affiliate marketing. Méně efektivní jsou v této fázi zpravidla videa na YouTube, obsah na blogu či sociální sítě. Vzhledem ke skutečnosti, že v této fázi už je pouze otázkou, kde zákazník nakoupí, a nikoliv zda nakoupí, měly by se v této fázi měřit statistiky jako počet objednávek, konverzní poměr, zisk.

Fáze Care[editovat | editovat zdroj]

Do poslední fáze Care podle Avinashe Kaushika spadají zákazníci, kteří učinili dvě a více objednávek. V této fázi nákupního cyklu je tedy z pohledu marketingu společnosti potřeba pečovat o stávajícího zákazníka a zvyšovat tak jeho loajalitu.

Mezi vhodné marketingové nástroje v této fázi patří sociální sítě, e-mailové newslettery, články na firemním blogu pro uživatele zakoupených produktů či zřízení zákaznické podpory. Z hlediska úspěšnosti marketingových aktivit je v této fázi dobré sledovat statistiky jako počet opakovaných objednávek, čtenost článků, míra otevření newsletterů či počet reakcí na sociálních sítích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAUSHIK, Avinash. See-Think-Do: A Content, Marketing, Measurement Business Framework. Occam's Razor by Avinash Kaushik [online]. Avinash Kaushik [cit. 2013-07-22]. Dostupné online. 
  2. See Think Do Care – zjednoduší každý marketingový projekt. www.visibility.cz [online]. Visibility Digital [cit. 2017-10-25]. Dostupné online. 
  3. KRYVINSKA, Natalia; GREGUS, Michal. Agile Information Business: Exploring Managerial Implications. Singapore: Springer Verlag, 2017. 274 s. ISBN 9789811033575. S. 220. 
  4. BINKA, Michal. Analýza klíčových slov: návod krok za krokem: SEO PRAKTICKY. Brno: Mgr. Michal Binka, 2019. 150 s. S. 17.