Ambrosio Spinola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ambrosio Spinola
Ambrosio od Michiela Jansz. van Mierevelta, posmrtně v roce 1633
Ambrosio od Michiela Jansz. van Mierevelta, posmrtně v roce 1633
Narození 1569
Janovská republika Janov, Janovská republika
Úmrtí 25. září 1630
Castelnuovo Scrivia
Děti Filippo Spinola, 2nd Marquis of the Balbases
Agustín de Spínola Basadone
Polissena Spinola
Rodiče Filippo Spinola
Příbuzní Federico Spínola (sourozenec)
Paolo Spinola, 3rd Marquis of the Balbases (vnuk)
Vojenská kariéra
Hodnost kapitán generál
Sloužil Vlajka Španělské říše Španělská říše
Velel Prapor tercie Spineliho tercie
Války třicetiletá válka, osmdesátiletá válka, o mantovské dědictví
Bitvy Breda

Ambrosio nebo Ambrogio Spinola Doria, markýz de los Balbases (156925. září 1630) byl původem italský generál sloužící ve španělské armádě. Jako válečník se zúčastnil především osmdesátileté války a třicetileté války. I přesto, že většinu svých vojenských zkušeností získal z knih, stal se jedním z nejvýznamnějších španělských vojenských velitelů své doby. Jako symbol uznání mu byl udělen Řád zlatého rouna nebo titul markýze de los Balbases.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ambrosio se narodil v bohaté obchodnické rodině v Janově a zprvu se věnoval také obchodu. Pro vojenskou kariéru se rozhodl poté, co viděl vojenské úspěchy jeho mladšího bratra Bedřicha, jenž ve službách španělských nabyl hodnosti admirála.

Za vlastní peníze najal 9000 žoldnéřů, vstoupil též do španělských služeb krále Filipa III. a bojoval v Nizozemsku (1602). Následujícího roku byl jmenován vrchním velitelem španělského vojska v Nizozemsku, kde obnovil pokleslou kázeň, na svůj náklad rozmnožil vojsko a dobyl roku 1604 konečně Ostende, přes tři léta marně dobývané.

I další jeho válečné podniky byly vítězné, nicméně nečinnost madridského dvora mařila jeho úspěchy a Ambrosio byl nucen sjednat s Mořicem Oranžským roku 1609 příměří na 12 let. Propuknutí třicetileté války jej opět vyrušilo z klidu. Roku 1620 Ambrosio se španělskou armádou obsadil Dolní Falc. Když v roce 1621 vypršelo příměří ujednané v roce 1609, Ambrosio byl od infantky Isabely znovu povolán do čela španělské armády do Nizozemska. Dobyl tu Julich a Bredu.

V roce 1627 byl odvolán na italské bojiště, aby ve válce o mantovské dědictví bojoval pro španělského kandidáta. Oblehl tu roku 1628 Casale, ale po příchodu francouzské armády Ludvíka XIII. byl přinucen od obležení upustit, po odchodu Francouzů však obléhání obnovil a dobyl město kromě citadely, kde se uhájil francouzský maršál Thoiras. Ohrožován návratem Francouzů a marně žádaje ve Španělsku posily, uzavřel s Thoirasem příměří a brzy potom 25. září v Castelnuovo di Scrivia zemřel.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Roku 1592 se oženil s Giovanna Bacciadonne a v tomto svazku měli 3 děti:

  • Filippo Spinola
  • Polissena Spinola
  • Agustin Spinola

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Spinola Ambrosio, markýz, vojevůdce španělský“ Ottova slovníku naučného, jehož autorem je Jaroslav Fikrle.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]