Ambiorix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ambiorix
NarozeníGalie
ÚmrtíGalie
Povolánívoják
Funkcekrál
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ambiorix (?53 př. n. l.) byl společně s Cativolcem galským vůdcem kmene Eburonů, který proslul zejména odbojem proti římským legiím Julia Caesara.

Spolu s Cativolcem v roce 54 př. n. l. povstal v období galských válek proti římským legiím vedených Tituriem Sabinem, Luciem Cottou, Titem LabienemTulliem Ciceronem, které zimovaly v severní Galii, během návratu z druhé Caesarovy výpravy do Británie. Lstí spolu s Cativolcem vylákali římské vojáky z opevněného tábora a v bitvě u Atuatuca Římany porazili. V bitvě byli zabití i legáti Titurius Sabinus, Lucius Cotta.[1][2] Následující rok se na území Eburonů vydal Julius Caesar, aby pomstil porážku svých legií. Eburony téměř vyvraždil, vypálil vesnice, pobil dobytek a zničil úrodu. Cativolcus i Ambiorix se snažili před římskými nájezdy uniknout. Cativolcus nakonec spáchal sebevraždu, když se otrávil šťávou z tisu.[3] Ambiorix unikl přes řeku Rýn do Germánie, kde zmizel beze stopy.[4]Souboj s Ambiorigem a Cativolcem popsal Julius Caesar ve svých Zápiscích o válce galské.

V 19. století, zejména po roce 1830, kdy Belgie získala nezávislost, se Ambiorix stal belgickým národním hrdinou, neboť ve starověku kmeny vedené Ambiorigem pobývaly zejména na území dnešní Belgie a také proto, že Caesar tyto kmeny označil za nejstatečnější galské kmeny ze všech (Horum omnium fortissimi sunt Belgae). Velkou roli pro vytvoření romantického mýtu o Ambiorigovi sehrála báseň Jana Noleta de Brauwere van Steelanda z roku 1841. V Belgii jeho jméno dnes nese mnoho institucí, firem, zejména hotelů, barů a stánků s rychlým občerstvením. Byl vytvořen i komiks Ambionix, který popisuje Ambiorigovu cestu do 20. století strojem času.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book VI. chapter 26 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WELCH, Kathryn. Julius Caesar as Artful Reporter: The War Commentaries as Political Instruments. [s.l.]: ISD LLC, 2009. 225 s. Dostupné online. ISBN 9781910589366. (anglicky) 
  3. CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book VI. chapter 31 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KRUTA,, Věnceslav. Les Celtes : histoire et dictionnaire : des origines à la romanisation et au christianisme. [Paris]: le Grand livre du mois, 2000. ISBN 2-7028-6261-6. (francouzsky) 
  5. SWERTS, Wim. De Ambionix-strips.... www.wimswerts.be [online]. Wim Swerts Homepage [cit. 2012-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-15. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]