Ambiorix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ambiorix
Ambiorix.jpg
Narození1. století př. n. l.
Galie
Úmrtí53 př. n. l.
Galie
Povolánívoják
Funkcekrál
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ambiorix (?53 př. n. l.) byl společně s Cativolcem galským vůdcem kmene Eburonů, který proslul zejména odbojem proti římským legiím Julia Caesara.

Spolu s Cativolcem v roce 54 př. n. l. povstal v období galských válek proti římským legiím vedených Tituriem Sabinem, Luciem Cottou, Titem LabienemTulliem Ciceronem, které zimovaly v severní Galii, během návratu z druhé Caesarovy výpravy do Británie. Lstí spolu s Cativolcem vylákali římské vojáky z opevněného tábora a v bitvě u Atuatuca Římany porazili. V bitvě byli zabití i legáti Titurius Sabinus, Lucius Cotta.[1][2] Následující rok se na území Eburonů vydal Julius Caesar, aby pomstil porážku svých legií. Eburony téměř vyvraždil, vypálil vesnice, pobil dobytek a zničil úrodu. Cativolcus i Ambiorix se snažili před římskými nájezdy uniknout. Cativolcus nakonec spáchal sebevraždu, když se otrávil šťávou z tisu.[3] Ambiorix unikl přes řeku Rýn do Germánie, kde zmizel beze stopy.[4]Souboj s Ambiorigem a Cativolcem popsal Julius Caesar ve svých Zápiscích o válce galské.

V 19. století, zejména po roce 1830, kdy Belgie získala nezávislost, se Ambiorix stal belgickým národním hrdinou, neboť ve starověku kmeny vedené Ambiorigem pobývaly zejména na území dnešní Belgie a také proto, že Caesar tyto kmeny označil za nejstatečnější galské kmeny ze všech (Horum omnium fortissimi sunt Belgae). Velkou roli pro vytvoření romantického mýtu o Ambiorigovi sehrála báseň Jana Noleta de Brauwere van Steelanda z roku 1841. V Belgii jeho jméno dnes nese mnoho institucí, firem, zejména hotelů, barů a stánků s rychlým občerstvením. Byl vytvořen i komiks Ambionix, který popisuje Ambiorigovu cestu do 20. století strojem času.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book VI. chapter 26 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WELCH, Kathryn. Julius Caesar as Artful Reporter: The War Commentaries as Political Instruments. [s.l.]: ISD LLC, 2009. 225 s. Dostupné online. ISBN 9781910589366. (anglicky) 
  3. CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book VI. chapter 31 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KRUTA,, Věnceslav. Les Celtes : histoire et dictionnaire : des origines à la romanisation et au christianisme. [Paris]: le Grand livre du mois, 2000. ISBN 2-7028-6261-6. (francouzsky) 
  5. SWERTS, Wim. De Ambionix-strips.... www.wimswerts.be [online]. Wim Swerts Homepage [cit. 2012-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-15. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]