Titus Labienus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Titus Labienus
Narození 98 př. n. l.
Cingoli
Úmrtí 17. března 45 př. n. l. (ve věku 52–53 let)
Munda
Příčina úmrtí zabitý v boji
Povolání starořímský politik a starořímský voják
Děti Quintus Labienus
Funkce Tribun lidu (63 př. n. l.)
praetor
legát
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Titus Atius Labienus (98 př. n. l. Cingoli - 17. březen 45 př. n. l. Andalusie) byl římský politik a vojevůdce Julia Caesara v době galských válek a římské občanské války.

V roce 63 př. n. l. byl tribunem lidu s blízkými politickými vazbami na Gnaea Pompeia. Je známý jako jeden z vojevůdců Julia Caesara. Účastnil se jeho válečných tažení v Galii, kde během galských válek sloužil jako legát. V zimním období vždy, když Julius Caesar odešel do Říma, vedl římskou armádu v celé Galii. Jeho vojenská strategie mu získala slávu a bohatství. Jeho největším úspěchem v Galii bylo vítězství nad Trevery vedenými Indutiomarem v roce 54 př. n. l., kdy se mu podařilo vzbouřený kmen porazit a Indutiomara zabít. Také jeho tažení proti Lutetii v roce 52 př. n. l. bylo úspěšné, stejně tak i jeho vítězství nad Camulogenem a kmenem Aeduů ve stejném roce.

Ještě před Caesarovým ukončením galských válek a návratem do Říma přešel do služeb Gnaea Pompeia mladšího. V jeho službách bojoval proti Caesarovi v římské občanské válce. Zahynul v bitvě u Mundy, která zároveň ukončila tuto občanskou válku. Byl otcem Quinta Labiena

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Titus Labienus na anglické Wikipedii.