Quintus Titurius Sabinus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Quintus Titurius Sabinus
Úmrtí 54 př. n. l.
Galie
Vojenská kariéra
Sloužil Římská republika
Války Galské války
Bitvy Bitva u Atuatuka

Quintus Titurius Sabinus (? - říjen 54 př. n. l. Galie) byl římský legát a vojevůdce během galských válek Julia Caesara. Poprvé je zmíněn v roce 57 př. n. l. v tažení proti Rémům.[1] V roce 56 př. n. l. ho Julius Caesar poslal se třemi legiemi na území dnešní Normandie proti povstaleckým kmenům Unellů a Lexoviů, které vedl galský válečník Viridovix.[2] V tomto tažení galské povstání potlačil a povstalecké kmeny si podrobil.

V roce 54 př. n. l. byl ze severní Itálie vyslán společně s legátem Luciem Cottou do severní Galie, kde byli pověřeni velením jedné římské legie a pěti kohort, které zimovaly na území Eburonů. Pro nedostatek potravin před blížící se zimou vznikaly mezi Eburony a Římany konflikty. Patnáct dnů po příjezdu Sabina a Cotta byl římský tábor napaden Ambiorikem a Cativolcem z kmene Eburonů.[3] Sabinus oproti Luciu Cottovi projevil menší odhodlání bránit opevnění,[1] důvěřoval návrhům Ambiorika, který jim nabízel evakuaci tábora a bezpečný odjezd před blížícím se germánským útokem, ale tato nabídka byla pouhou záminkou a lstí, která měla vylákat římská vojska z opevněného tábora.[3] Druhý den ráno byla římská vojska po opuštění tábora napadena a v bitvě u Atuatuka poražena. Titurius Sabinus i Lucius Cotta v bitvě padli.[3][1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c WELCH, Kathryn. Julius Caesar as Artful Reporter: The War Commentaries as Political Instruments. [s.l.]: ISD LLC, 2009. 225 s. Dostupné online. ISBN 9781910589366. (anglicky) 
  2. MCCLINTOCK, John. A Second Book in Latin [online]. Harper & Brothers, 1854, rev. 2007-03-20 [cit. 2018-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c CAESAR, Julius; MCDEVITTE, W. A.; BOHN, W. S. The Gallic Wars by Julius Caesar Book VI. chapter 32-37 [online]. The Internet Classic Archive [cit. 2018-03-09]. Dostupné online. (anglicky)