Amadina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAmadina
alternativní popis obrázku chybí
Amadina červenohlavá
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Astrildovití (Estrildidae)
Rod Amadina
Binomické jméno
Amadina
(Swainson, 1827)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amadina (Swainson, 1827) je málopočetný rod z čeledi astrildovitých; má pouze dva zástupce, amadinu červenohlavou a amadinu páskovanou. Oba dva druhy jsou menší a rozšíření exotičtí ptáci, kteří se často chovají jako okrasní. Vyskytují se na zalesněných plochách v Africe, obzvláště v jihozápadní části. U obou dvou je výrazný pohlavní dimorfismus, samci jsou pestře zbarvení, zatímco samice mají tmavší a jednolité barvy.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

  • Amadina červenohlavá (Amadina erythrocephala)
    • Amadina červenohlavá je drobný pták z rodu Amadina. Poprvé ji popsal švédský biolog Carl Linné v roce 1758. Vyskytuje se v různých lokalitách Afriky, nejčastěji na východě nebo jihu. Na délku má 13 až 14 cm. Pohlavní dimorfismus je velmi výrazný: samečci tohoto druhu mají jasně červenou hlavičku, kropenaté břicho a hnědá záda (viz obrázek vpravo). Naopak samičky jsou ve hnědých odstínech, také s kropenatým břichem. Živí se různými semeny trav a bobulemi.
  • Amadina páskovaná (Amadina fasciata)
    • Jedná se o drobného a pestře zbarveného ptáka, který je hojně rozšířen na velkém území Afriky na jih od Sahary. Nejvhodnější jsou pro ně savany a spíše než vlhkému počasí dávají přednost suchu. Oficiálně vytváří celkem tři zeměpisné formy, i když některé zdroje uvádějí až šest. Živí se semeny trav, bobulemi a výjimečně i hmyzem. Amadina páskovaná je často chována jako okrasný pták i v České republice. Pohlavní dimorfismus je výrazný na první pohled i pro začátečníka.