Amadina červenohlavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAmadina červenohlavá
alternativní popis obrázku chybí
Sameček amadiny červenohlavé
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďPasseroidea
ČeleďAstrildovití (Estrildidae)
RodAmadina
Binomické jméno
Amadina erythrocephala
(Linnaeus, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amadina červenohlavá (Amadina erythrocephala) je drobný pták z rodu Amadina, který je často chován jako okrasný. I přesto patří mezi astrildovitými k největším druhům.[2] Vyskytuje se v různých lokalitách Afriky, nejčastěji na východě nebo jihu. Na délku měří 13 až 14 cm. Pohlavní dimorfismus je velmi výrazný: samečci tohoto druhu mají jasně červenou hlavičku, kropenaté břicho a hnědá záda, naopak samičky jsou ve hnědých odstínech, také s kropenatým břichem. Živí se různými druhy prosa, loupaným ovsem, lesknicí, ovocem a zeleninou. Velikost kroužku je 2,8 mm.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Samička amadiny červenohlavé

Amadinu červenohlavou poprvé popsal Linnaeus v roce 1758 ve své knize Systema Naturaea,[2] pravděpodobně se jednalo o vzorek z Angoly. Zařazena byla do rodu Amadina, kde se krom amadiny červenohlavé nachází i její příbuzná: amadina páskovaná. Tento rod čítá právě jen tyto dva druhy.

Amadina červenohlavá ve volné přírodě

Přestože oficiálně nejsou popisovány poddruhy žádné, někteří autoři vědeckých knih popisují poddruhy dva: Amadina erythrocephala erythrocephala a Amadina erythrocephala dessita. Jedním z těchto autorů je třeba R. Vít, který toto dělení podporuje a tvrdí, že poddruh Amadina erythrocephala dessita je charakteristický sitější červenou barvou na hlavě samců.[3] Tyto dva poddruhy se mezi sebou kříží, proto je velmi těžké ve volné přírodě najít "čistokrevného" jedince.

Výskyt a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Amadina červenohlavá se vyskytuje v Angole, BotswaněLesothoNamibie, Jihoafrické republiceZimbabwe. Vyhledává spíše oblasti se suchým počasím v blízkosti zdrojů vody nebo lidí. Usídluje se také v blízkosti polí nebo na okrajích lesů. Obecně platí, že rozloha všech lokací, kde se amadina červenohlavá vyskytuje je celkem 1 600 000 km2. Pro zemědělce jsou tito ptáci přítěžím, protože ničí úrodu.

Dle IUCN se jedná o málo dotčené, tedy nechráněné ptáky.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Ve volné přírodě se amadiny červenohlavé sdružují do hejn čítající i několik stovek jedinců.[3] Farmáři je označují za škůdce na přírodě, což skutečně je pravda.

V době hnízdění, které probíhá většinou v čase období dešťů, se samci "ucházejí" o samice, většinou tak, že samci drží stéblo v zobákua zpívají. Při zpěvu tělem pohybuje sem a tam.[3] Hnízda si staví na nízkých keřích, nikdy ne na stromech a většinou je z kokosových vláken a uschlé trávy. Samičky kladou do hnízda 4 až 6 čistě bílých vajec, výjimečně může snůška čítat až osm vajec.[3] Vejce inkubují střídavě oba rodičové asi po dobu dvou týdnů. Když se mládě vylíhne, je holé a slepé. Za tři týdny od vylíhnutí poprvé vylétá z hnízda. Za další tři týdny je mládě zcela samostatné, i když se přidává k rodnému hejnu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Amadina červenohlavá je nezaměnitelný druh s výrazným pohlavním dimorfismem. Samci mají červenou hlavu, černé oči a velký zobák šedé barvy, který může mít i fialový nádech. Obočnice jsou světlé a málo výrazné. Hřbet šedavý, směrem k ocasním perům tmavne. Břicho je světle hnědé a výrazně kropenaté. Nohy krátké, neopeřené, většinou ve stejném odstínu jako zobák.

Mezi samcem a samicí amadiny červenohlavé je jeden zásadní rozdíl a to je červená hlava, kterou mají pouze samci. Samice mají hlavu stejně zbarvenou, jako zbytek těla; světle hnědou. Také mají kropenaté břicho, ale ne tak výrazně. Jejich zobák je spíše žlutavý.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Amadina erythrocephala -Johannesburg, South Africa-8.jpg

Amadiny červenohlavé se hodí spíše pro voliérový chov. Jsou sice hbité a létavé, ale nevyžadují příliš velkou voliéru. Ta by měla být umístěna v bytě při pokojové teplotě, na místě, kde není příliš vlhko a vítr. Teplota by zde neměla klesnout pod 10 °C.

Obecně platí, že amadiny červenohlavé nejsou příliš bojácné, naopak jsou lehko ochočitelné. Nereagují nervózně a podrážděně. Jsou velmi klidné a ve svém chování působí s jistotou. Jedná se o dobrého rodiče, který sám zvládne mláďata i bez pomoci náhradní chůvy. Jednou z mála záporných vlastností je ale to, že rodiče často snůšku opouštějí a mláďata ani neinkubují.

Lze je chovat společně s jinými drobnými astrildovitými ptáky. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red-headed Finch na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]