Alois Wierer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Wierer
Akademický malíř Alois Wierer (1917)
Akademický malíř Alois Wierer (1917)
Narození2.1.1878
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí11.5.1945
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a grafik
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Malíř Alois Wierer (vpravo) a sochař Ludvík Herzl, lazaret Karlín, Praha 1915

Alois Wierer (2. ledna 1878 – 11. květen 1945 Praha) byl český Němec, malíř a grafik.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1902-04 studoval u Fr. Thieleho v pražské Akademii výtvarných umění.

Emila Prokopová-Wiererová a František Prokop v roce 1912

V mládí žil bohémským životem, mj. se úzce přátelil se sochařem Ludvíkem Herzlem. Jak naznačuje dochovaná korespondence, používal velmi dobře češtinu. Bydlel na Starém městě, později se oženil s Pražačkou českoněmeckého původu Emilou Prokopovou - Wiererovou a s tou pak bydlel v ulici podél Olšanských hřbitovů, kde měl současně atelier. Wiererovi nebyli žádní nacionalisté, přesto k nim kvůli Wiererově německé národnosti v květnu 1945 vtrhla revoluční garda dobrovolníků a Wierera v jeho 67 letech odvlekli do sběrného tábora, kde během tří dnů zemřel na selhání srdce. Jeho ženu Emilu sice nezavřeli, z vinohradského bytu ji však vyhnali, obrazy rozkradli a atelier zdemolovali. Odešla do Mnichova.

O Wiererově konci se za minulého režimu oficiálně mlčelo a v tomto období o něm nikdo nepublikoval. Většinu Informací o Wiererovi získali pracovníci Židovského muzea v Praze, kteří se o něj zajímali kvůli jeho domnělému židovství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Měl zvláštní cit pro magickou kischovsko-meyrinkovskou atmosféru Pražského ghetta, odkud podle tehdejších skic a náčrtů vytvořil kolem roku 1910 celý cyklus obrazů. Jeho žánrový dvojportrét „Staří manželé“ zakoupila již v roce 1910 Moderní galerie Království českého. Ve dvou grafických listech a v rozměrném obraze z roku 1916 malovaném volnou fakturou zachytil večerní pohled na nároží Staronové synagogy, Židovské radnice a rovněž studie průhledu Úzkou uličkou je provedena uvolněným rukopisem, naznačujícím sílící vliv expresionismu. Částečnou představu o ranější tvorbě mohou poskytnout jeho příspěvky do časopisu Jugend.

Za Wiererovo umělecky nejzajímavější období lze považovat roky 1904–16, po roce 1918 se jeho tvorba stále více přizpůsobovala vkusu pražských Němců, kdy začal malovat ve stylu „třetího rokoka“ pohádkové výjevy „ze života na zámku“, oživující minulý sen z doby biedermaierovské. Pracoval také pro Německé divadlo. Velmi oblíbené byly ve své době pohlednice s reprodukcemi jeho obrazů.

Knižní a časopisecké ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zamlčená moderna/Iluze a sny. Praha : Arbor Vitae, Eminent, 2009, 344 stran, ISBN 978-80-87164-19-8
  • Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období Praha : Arbor Vitae, 2013, 440 stran, ISBN 978-80-7467-025-1

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]