Alois Senefelder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alois Jan František Senefelder
Alois Senefelder v roce 1818
Alois Senefelder v roce 1818
Narození 6. listopadu 1771
Praha
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 26. února 1834 (ve věku 62 let)
Mnichov
BavorskoBavorsko Bavorsko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aloys Johann Nepomuk Franz Senefelder, česky Alois Jan František Senefelder (6. listopadu 1771 v Praze[1]26. února 1834Mnichově) byl rakouský herec, dramatik, právník a vynálezce litografie.

Pamětní deska na budově Staroměstské tržnice v Rytířské ulici, Praha 1 - na místě Senefelderova rodného domu

Život[editovat | editovat zdroj]

Alois Senefelder se narodil jako syn mnichovského dvorního herce Petera Senefeldera, pocházejícího z Königshofenu ve Frankách a jeho ženy, herečky Kathariny, rozené von Volk. Senefelder se narodil během hostování svých rodičů v Nostitzově divadle v Praze v protějším domě v Rytířské ulici.

Školní léta strávil v Mnichově, kromě obecné školy a gymnasia navštěvoval hodiny klavíru a zpěvu u bavorského dvorního varhaníka Antona Ferchla. Díky dobré finanční situaci rodiny mohl v letech 1789 až 1793 studovat na jezuitské universitě v Ingolstadt, práva tam absolvoval s vyznamenáním. Všestranně nadaný a vynalézavý Alois kromě studia stihl vystupovat v divadle, psát literární díla a starat se o reklamu.

Vynález litografie[editovat | editovat zdroj]

Národní technické muzeum v Praze: portrét Aloise Senefeldera u příležitosti výstavy 200. výročí narození

Na divadelních štacích měl Alois Senefelder problémy s včasným a levným vytištěním divadelních her i plakátů. Pokoušel se o různé způsoby tisku. Podle pověsti prý poprvé otiskl seznam prádla napsaný na okenním parapetu.

Pokračoval v experimentech v polygrafii, hledal trvanlivější materiál, než byl dosud používaný kov. Roku 1796 vynalezl litografii, neboli kamenotisk, který se 350 let po vynálezu knihtisku stal další tiskovou technikou. Litografii brzy zavedl do učebních osnov nově založené kreslířské Akademie její ředitel Josef Bergler. na základě školení se litografii začali věnovat také jeho žáci. K prvním, kdo si pořídil litografický lis a zařídil litografickou dílnu, patřil již roku 1813 malíř Antonín Machek.

Kamenotisk je vhodný především pro tisk obrazových předloh, reprodukcí kreseb či k volné tvorbě a la prima. Soutiskem dvou či více desek vzniká barevná litografie. Princip kamenotisku využívá donedávna nejrozšířenější tisková technika ofset. Litografie je dodnes používaná jako umělecká tisková technika.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]