Alla Bajanovová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alla Bajanovová
Alla Bayanova 7обр.jpg
Narození 18. května 1914
Kišiněv
Úmrtí 30. srpna 2011 (ve věku 97 let)
Moskva
Příčina úmrtí rakovina
Místo pohřbení Novoděvičí hřbitov
Povolání zpěvačka, hudební skladatelka a tanečnice
Ocenění lidový umělec Ruské federace
zasloužilý umělec Ruské federace
Web www.abayanova.narod.ru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alla Nikolajevna Bajanovová, roz. Levická (rusky: Алла Николаевна Левицкая Баянова, 18. května 1914, Kišiněv30. srpna 2011, Moskva) byla ruská a rumunská zpěvačka, šansonierka.

Narodila se zpěváku Nikolaji Levickému (Bajanovovi) a tanečnici Jevgeniji Skorodinské. Pocházela z Kišiněva, který se v té době nacházel v ruské Besarábii. Ta se po konci 1. světové války stala součástí Rumunska.

Sólově vystupovala od věku 13 let. Při pobytu rodiny v Paříži byla členkou známých show Alexandra Věrtinského v restauraci Hermitage na Montmartru. V roce 1931 zpívala s Pjotrem Leščenkem, se kterým se prosadila do vystoupení Ruského pavilonu v Bukurešti. Provdala se za místního aristokrata Georgeho Ypsilantiho, se kterým se ale později zase rozvedla.

V březnu 1941 byla Bajanovová zatčena, protože zpívala rusky. V koncentračním táboře byla držena do května 1942, ale až do konce druhé světové války byla sledována.

V poválečném období dále působila v Rumunsku a popularizovala ruské písně. Vydala šest dlouhohrajících desek, ale v roce 1988 byla donucena opustit zemi a přestěhovat se do Sovětského svazu, jehož občanství získala o rok později.

V roce 1999 byla jmenována národní umělkyní Ruské federace. Nadále příležitostně vystupovala, např. na zvláštních galakoncertech u příležitosti 80 let její pěvecké kariéry (2003), k 90. (2004) a 95. narozeninám (2009).

Byla celkem třikrát vdaná, z toho jednou fiktivně ve snaze vystěhovat se do SSSR. Děti neměla.

Zemřela v roce 2011 v moskevském hospici na rakovinu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alla Bayanova na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]