Alexandros Ypsilanti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandros Ypsilanti
Alexandros Ypsilanti
Narození 12. prosince 1792
Osmanská říše Konstantinopol, Osmanská říše
Úmrtí 1. srpna 1828
Rakouské císařství Vídeň, Rakouské císařství
Vojenská kariéra
Doba služby 1805–1821
Sloužil Ruské impérium Ruské impérium
YpsilantisFlag.svg Řečtí revolucionáři
Války Napoleonské války
Řecká osvobozenecká válka
Bitvy Bitva u Drážďan

Kníže Alexander Ypsilantis, Ypsilanti nebo Alexandros Ypsilantis (řecky Ἀλέξανδρος Υψηλάντης; 12. prosince 17921. srpna 1828) byl generál během řecké osvobozenecké války.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1809 vstoupil do ruské armády, vyznamenal se ve rusko-francouzské válce v roce 1812 a byl povýšen na majora. Účastnil se pronásledování Napoleona a v bitvě u Drážďan přišel o pravou ruku.

Později stal se pobočníkem cara Alexandra I. V roce 1820 se stal náčelníkem řecké hetairie filiků a v březnu 1821 připravil vojenský vpád do knížectví podunajských, poté, co tamní hospodar Alexander Suzo zemřel. Po překročení řeky Prut se pokusil v Multansku pobouřit obyvatelstvo, ale toto, necítíc žádné lásky k Řekům po staletí je vysávajícím, nepřidalo se k němu a rovněž naděje na pomoc ruskou zklamala.

Ani řeckorumunská aristokracie ale nejevila zájem jej podporovat, zvláště když Ypsilanti v Jasích zarazil si panovnický dvůr a vymáhal veliké daně. U kláštera Dragašan utrpěl rozhodnou porážku 21. června 1821, zachránil se útěkem do Sedmihradska, tam však byl rakouskými úřady zatčen, vězněn v Mukačevu a později (1823) v Terezíně. V roce 1827 byl na zákrok cara Mikuláše I. propuštěn, ale byl mu přikázán stálý pobyt ve Veroně. Na cestě do Verony Ypsilanti zemřel, pravděpodobně na následky dlouholetého věznění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Ypsilanti, Alexander“ Ottova slovníku naučného, jehož autorem je Slavík Jan.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]