Alena Husková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alena Husková
Alena Husková.jpg
Narození 10. června 1935
Litoměřice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 6. srpna 2008 (ve věku 73 let)
Brno
ČeskoČesko Česko
Povolání dirigentka a klavíristka
Manžel(ka) Karel Kopřiva
Děti Petr Kopřiva
Alena Blažejovská
Příbuzní Zdeněk Husek (bratr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alena Husková (10. června 1935 Litoměřice6. srpna 2008 Brno) byla česká klavíristka, dirigentka, korepetitorka baletu Národního divadla Brno.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jejím bratrem byl sólový violista Slovenské filharmonie Zdeněk Husek. V roce 1962 se vdala za kontrabasistu Karla Kopřivu (23. června 1930, Krumvíř – 11. února 2004, Brno), žáka Františka Hertla, člena orchestru opery Národního divadla Brno a od roku 1970 profesora hry na kontrabas na brněnské konzervatoři. Její dcerou je slovesná dramaturgyně a dokumentaristka Českého rozhlasu Alena Blažejovská, roz. Kopřivová (nar. 1963), syn Petr Kopřiva se narodil v roce 1969.

Navštěvovala Hudebně pedagogickou školu v Olomouci (1950–1955), poté pokračovala ve studiu na ostravské konzervatoři (obor dirigování u Jana Šoupala). Odtud přestoupila v roce 1956 na pražskou konzervatoř jako posluchačka oboru dirigování (ve třídě Václava Smetáčka, soukromě také u Františka Stupky a Bohumila Špidy). Jako dirigentka absolvovala Smetanovou symfonickou básní Šárka z cyklu Má vlast s orchestrem FOK ve Smetanově síni v Praze (1959).

Poté byla angažována v olomouckém divadle jako dirigentka činohry. V roce 1960 zahájila svoje dlouholeté působení na místě korepetitorky baletu Národního (tehdy Státního) divadla Brno.

V letech 1965–1967 pobývala s rodinou v Havaně. Manžel Karel Kopřiva zde působil jako sólový kontrabasista kubánského Národního symfonického orchestru. Na žádost kubánského ministerstva kultury se rodina do Havany vrátila opět v roce 1971. Karel Kopřiva zde rovněž vedl kontrabasovou třídu na prestižní Národní umělecké škole Instituto Superior de Arte v Cubanacánu. Alena Husková v Havaně pořádala četné koncerty, za svou uměleckou činnost obdržela v roce 1974 medaili Bedřicha Smetany.

Alena Husková a Karel Kopřiva v Havaně

Po návratu do Brna (1975) Alena Husková vedle korepetitorského působení v baletu Národního divadla Brno pracovala na obdobné pozici také na tanečním oddělení brněnské konzervatoře. V orchestru opery a baletu Národního divadla Brno hrála na klavír, cemballo, zvonkovou hru a elektrofonické varhany. Spolupracovala s dirigenty a věnovala se rovněž práci inspicientky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dufková, Eugenie, Srba, Bořivoj (eds.): Postavy brněnského jeviště II. Umělci Národního, Zemského a Státního divadla v Brně. Brno: Státní divadlo v Brně, 1989.
  • (phe): Dva roky na Kubě, in: Brněnský večerník, 29. 9. 1973.
  • Heerenová, Petra: Chvilka s manželi Kopřivovými, in: Program, roč. XLIX, č. 5, str. 196.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]