Přeskočit na obsah

Albertson Van Zo Post

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Albertson Van Zo Post
Narození28. července 1866
Cincinnati
Úmrtí23. ledna 1938 (ve věku 71 let)
New York
Místo pohřbeníWoodlawn Cemetery
Povoláníšermíř a romanopisec
RodičeHenry A. V. Post a Caroline Burnet McLean
PříbuzníEdwin Main Post a Carolyn Beatrice Post (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Šerm na LOH
zlato LOH 1904 šerm holí
zlato LOH 1904 fleret družstva
stříbro LOH 1904 fleret
bronz LOH 1904 kord
bronz LOH 1904 šavle

Albertson Van Zo Post (28. července 1866 New York - 23. ledna 1938 New York) byl kubánský šermíř, který získal na 3. letních olympijských hrách 1904 v Saint Louis celkem pět medailí, z toho dvě zlaté. Některé prameny včetně oficiálních internetových stránek ČOV ho uvádějí jako Američana.

Van Zo Post pocházel z rodiny Kubánců, kteří byli již dlouhou dobu usazeni v New Yorku. Byl synem plukovníka armády Unionistů, který byl zraněn v bitvě u Antietamu 17. září 1862. Byl členem šermířského klubu New York Fencers Club a jako jeden z mála se stal mistrem USA ve všech třech základních šermířských disciplínách. Byl mistrem v šermu fleretem 1895, v šermu kordem 1896 a trojnásobným mistrem v šermu šavlí v letech 1901 - 1903.

Na olympiádě 1904 zvítězil v šermu fleretem družstev a v dnes neznámém šermu holí, byl druhým v šermu fleretem jednotlivců a třetí v kordu a šavli. Van Zo Post se účastnil i olympijských her roku 1912 ve Stockholmu, ale v žádné ze tří zbraní se neprobojoval mezi finalisty. Tehdy již závodil v týmu USA.

Van Zo Post na olympijských hrách 1904, Saint Louis[editovat | editovat zdroj]

Fleret jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

V soutěži startovalo 12 závodníků ze tří zemí. V semifinálové skupině Zo Post porazil tři Američany - Townsenda, Carstense a Grebeho, prohrál jen s Kubáncem Fonstem. Ve finálovém klání čtyř nejlepších šermířů dosáhl vítězný Kubánec Ramón Fonst 3 vítězství, druhý Albertson Van Zo Post 2 vítězství, bronzový byl třetí Kubánec Charles Tatham, kterého některé prameny uvádějí jako Američana.

Fleret družstva[editovat | editovat zdroj]

V soutěži startovala dvě tříčlenná družstva, zvítězila Kuba ve složení Ramón Fonst, Albertson Van Zo Post a Manuel Diaz Martinez před kombinovaným celkem USA a Kuby (vzhledem k tomu, že někteří sportovní historikové pokládají Van Zo Posta a Tathama za Američany, je někde uváděno naopak vítězství kombinovaného týmu a druhé místo USA). Kuba vyhrála finálové (a jediné) utkání v poměru 7:2.

Kord jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

V kordu soutěžilo jedenáct závodníků ze tří zemí a dominovali opět Kubánci. Zvítězil Ramón Fonst před Charlesem Tathamem a Albertsonem Van Zo Postem.

Šavle jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Šermovalo jen šest závodníků ze tří zemí. Zvítězil Manuel Diaz Martinez z Kuby, druhý byl Američan William Grebe, bronzový skončil Albertson Van Zo Post.

Šerm holí[editovat | editovat zdroj]

Jedinkrát se v historii olympijských her šermovalo holí. Olympijským vítězem se stal mezi šesti závodníky ze čtyř zemí Albertson Van Zo Post , druhý byl William Scott O'Connor (USA), třetí další Američan William Grebe. Karel Procházka uvádí pořadí na druhém a třetím místě opačně, jde zřejmě o chybu.

Van Zo Post na olympijských hrách 1912, Stockholm[editovat | editovat zdroj]

Fleret jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Startovalo 104 šermířů ze 16 zemí. Ve Stockholmu bylo Zo Postovi již 46 let. Ve fleretu jednotlivců byl ve své skupině v prvním kole čtvrtý a statistikové ho uvádějí celkově na 48. místě. Soutěž vyhrál Ital Nedo Nadi před svým krajanem Pietrem Specialem a Rakušanem Richardem Verderberem.

Kord jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Startovalo údajně 122 sportovců ze 16 zemí. V soutěži šermu kordem byl Albertson Van Zo Post také vyřazen v kvalifikaci a je mu připisováno 42. místo. V soutěži zvítězil Paul Anspach z Belgie, druhý byl Dán Ivan Osiier, třetí další Belgičan Philippe Le Hardy de Beaulieu.

Kord družstva[editovat | editovat zdroj]

Kordisté v roce 1912 šermovali i v družstvech, jichž startovalo 11 (81 závodníků). Zvítězila Belgie před Velkou Británií a Nizozemskem, USA, v jejichž barvách startoval Albertson Van Zo Post, skončily na posledním místě (složení - W. Bowman, S. Breckinridge, G. Breed, S. Hall, J. MacLaughlin a A. Van Zo Post).

Šavle jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Startovalo 63 závodníků z 11 zemí, zvítězil Jenö Fuchs z Maďarska před svými krajany Bélou Békéssym a Ervinem Mészárosem. Albertson Van Zo Post byl ve své kvalifikační skupině v prvním kolem čtvrtý a byl klasifikován na 48. místě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Procházka, Olympijské hry od Athén 1896 po Moskvu 1980, Praha 1984

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]