Albert Dorville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Dorville
Narození 12. srpna 1621
Brusel
Úmrtí 8. dubna 1662 (ve věku 40 let)
Ágra
Alma mater Old University of Leuven
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Albert Dorville, znám též jako Albert Le Comte d’Orville (12. srpna 1621 Brusel, Belgie8. května 1662 Ágra, Indie) byl belgický jezuitský misionář v Číně a kartograf.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dorville byl synem šlechtice a většinu svého mládí strávil na dvoře hraběte z Neuburgu. V roce 1646 vstoupil do jezuitského řádu.[1] Již v době, kdy studoval teologii na Katolické univerzitě v Lovani, navštěvoval přednášky o Číně, které pořádal italský jezuitský misionář Martino Martini. Tyto přednášky v něm probudily silnou touhu stát se misionářem v Číně. Nedlouho poté, co byl v roce 1654 vysvěcen na katolického kněze, Dorville v Římě kontaktoval Martina Martiniho, aby se spolu o několik let později vydali do Číny.

V dubnu roku 1657 se Martini, Dorville a dalších 17 jezuitů (mimo jiné Ferdinand Verbiest) vydali na plavbu z Lisabonu do Macaa. Po náročné a nebezpečné plavbě, během níž několik misionářů přišlo o život, skupinka jezuitů dorazila do Macaa (17. července 1658) a nějaký čas strávila studiem čínského jazyka. Poté se vydali za misijní činností do oblasti Šan-si.

Dorville však byl brzy povolán do Pekingu a pověřen doprovodem Johanna Gruebera na cestu do Říma. Portugalci však nedávno ztratili svůj obchodní monopol a cestování po moři bylo stále více nebezpečné. Dvojice cestovatelů se proto rozhodla zvolit cestu po souši. Peking opustili v doprovodu muslimského tlumočníka[1] 13. dubna 1661 a 13. července vstoupili do Tibetu. V tibetském hlavním městě Lhasa strávili dva měsíce (říjen a listopad). Po celou dobu jejich pochodu Dorville prováděl řadu geografických výzkumů včetně zaměřování zeměpisné šířky a délky v místech, kudy procházeli. Cestovatelé se z Tibetu dále vydali přes Himálaj do Nepálu. Leden 1662 přitom strávili v Káthmándú. Odtud sestoupili do povodí řeky Gangy. Do Indie vstoupili 8. února 1662 a cestou do Ágry, někdejšího hlavního města Mughalské říše, navštívili mimo jiné Patnu a Benáres. Po příchodu do Ágry (31. března) byl Dorville však natolik vyčerpaný a ochuravělý z cestovních útrap, že týden po příchodu do města – 8. dubna 1662 – zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Dorville na anglické Wikipedii.

  1. a b W. WITEK, John W. Albert Dorville [online]. Biographical Dictionary of Chinese Christianity [cit. 2009-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-07. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (anglicky) WESSELS, C.: Early Jesuit travellers in Central Asia (1603-1721), The Hague, 1924, pp. 164-202.
  • (anglicky) BRAUMANN, F. (ed): Johannes Grueber. Als Kundschafter des Papstes nach China (1656-1664), Stuttgart, 1985.