Al-Ghazálí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Al-Ghazzálí)
Skočit na: Navigace, Hledání

Abú Hámid Muhammad ibn Muhammad al-Ghazálí (arabsky أبو حامد محمد بن محمد الغزالي; 1058 Tūs, Mašhad19. prosince 1111[1]) byl perský a islámský filozof píšící převážně v arabském jazyce. Je považován za islámskou obdobu sv.Tomáše Akvinského nebo Ču-Siho. Filozofovo jméno bývá někdy přepisováno jako al-Ghazzálí, což ale neodpovídá arabskému originálu.

Chtěl reformovat teologii islámu a soudil, že v tom, aby člověk splnil vyšší cíle, mu nepomůže filozofie, protože neposkytuje člověku možnost poznat podstatu pravdy, ale osvícení od boha. Takovéto bezprostřední poznání je možné jen na základě mystické kontemplace, která má dávat úplnou a nespornou pravdu. Proto je třeba zavrhnout vše, co je vnější a smyslové. Ovládat vášně a celou vůli soustředit jen na boha, rozum pohroužit do kontemplační extáze, která poskytuje úplné, i když nevyjádřitelné poznání všeho jsoucna.

Dílo v češtině[editovat | editovat zdroj]

Al-Ghazzálí, Abú Hámid. Zachránce bloudícího. Z arabského originálu přeložil a doslovem opatřil Luboš Kropáček. Praha: Vyšehrad, 2005.

Al-Ghazálí, Abú Hámid. Ghazálího Výklenek světel: Miškát al-anwár a význam osvícení v islámské filosofii. Přeložila a úvodní studii napsala Zora Hesová. Praha: Academia, 2012.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Al-Gazzálí na slovenské Wikipedii.

  1. Griffel (2009) S. 58.