Alígarh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alígarh
अलीगढ़
Univerzitní mešita v Alígarhu
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 178 m n. m.
Stát Indie Indie
svazový stát Uttarpradéš
Alígarh na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 870 408 (2011)
Náboženské složení hinduisté, muslimové
Správa
Vznik 1753
Oficiální web aligarh.nic.in
Telefonní předvolba 0571
PSČ 202001, 202002
Označení vozidel UP-81
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alígarh je indické město, ležící v západní části státu Uttarpradéš 140 km jihovýchodně od Dillí. Je centrem stejnojmenného distriktu, žije v něm 870 408 osob (podle sčítání z roku 2011).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně bylo město známo pod názvy Kol nebo Koil, které se ještě občas používají v hovorové mluvě. Koncem 18. století bylo přejmenováno podle nedaleké pevnosti Aligarh Fort. V září 1803 proběhla bitva u Alígarhu, v níž generál Gerard Lake ve službách Britské Východoindické společnosti porazil vojsko Maráthské říše a město s okolím ovládli Britové.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Město je důležitou dopravní křižovatkou, prochází jím Grand Trunk Road i železnice z Dillí do Kalkaty. Alígarh leží v úrodné rovině mezi řekami Ganga a Jamuna, je proto střediskem potravinářského a bavlnářského průmyslu.[2] Významným oborem je zpracování zinku a bronzu, Alígarh je rovněž proslulý množstvím továren specializovaných na výrobu zámků, které se vyvážejí do celého světa.[3] Nedaleko města se nachází tepelná elektrárna Hardaungandž.

Školství a kultura[editovat | editovat zdroj]

Roku 1875 byla založena Mohammedan Anglo-Oriental College, z níž se v roce 1920 stala Alígarhská muslimská univerzita, nejvýznamnější škola pro muslimy v Indii, kterou navštěvuje okolo třiceti tisíc studentů. Její knihovna Maulana Azad Library je druhou největší v Asii a má ve svých fondech množství cenných historických rukopisů.[4] Univerzita také pořádá každoroční filmový festival Filmsaaz. Ve městě se nachází množství hinduistických, muslimských, křesťanských i džinistických chrámů, turistickou atrakcí jsou trosky staré pevnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.census2011.co.in/census/city/112-aligarh.html
  2. http://www.india9.com/i9show/Aligarh-46874.htm
  3. http://www.aligarh.net.in/lock-industry-in-aligarh
  4. http://www.milligazette.com/news/1095-amu-maulana-azad-library-second-biggest-in-asia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]