Age of Empires (počítačová hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Age of Empires
logo
logo
Základní informace
VývojářEnsemble Studios
VydavatelMicrosoft Game Studios
DesignéřiRick Goodman, Bruce Shelley, Brian Sullivan
EngineGenie
PlatformyMicrosoft Windows, Pocket PC (2002), Apple Macintosh, Gizmondo
Datum vydání26. října 1997 (USA, Windows)
Žánrrealtimová strategie
Herní módysingleplayer, multiplayer (IPX, TCP/IP, modem, spojení přes sériový kabel, GameSpy Arcade a přidružené weby)
KlasifikaceESRB 13 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Age of Empires je na historických faktech založená realtimová strategie, kterou vyvinula společnost Ensemble Studios a vydal Microsoft v roce 1997. Využívá enginu Genie, založeném na 2D spritech. Uživatel je v roli vůdce některého z národů, který provede historickými údobími od doby kamenné do doby železné.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Hra byla první realtimovou strategií, která vycházela z historických faktů při ztvárnění historických událostí, vyobrazení vojenských jednotek a budov jednotlivých civilizací. Dosavadní hry tohoto žánru se odehrávaly ve fantasy světech jako např. Warcraft nebo v prostředí science-fiction jako např. Dune II nebo Total Annihilation. Historická věrnost byla známá jen u některých tahových strategií jako např. Colonization. Hra také jako jedna z prvních používala místo pohledu shora izometrické zobrazení.

Hra[editovat | editovat zdroj]

Hráč si může vybrat z dvanácti (a v datadisku ještě z dalších čtyř) národů starověku, které se liší vlastnostmi a jednotkami.

Podstatou hry je vývoj skrze věky, které jsou čtyři: Stone age (doba kamenná), Tool age (mladší doba kamenná/doba měděná), Bronze age (doba bronzová) a Iron age (doba železná). Každý věk otvírá nové typy jednotek, budov a technologií. Lze ho dosáhnout výzkumem v Town center (městském centru), má-li hráč dostatek zásob a postaveny dvě budovy příslušné předchozímu věku.

Národy[editovat | editovat zdroj]

Věky[editovat | editovat zdroj]

Doba kamenná a měděná[editovat | editovat zdroj]

V prvním věku máte k dispozici budovu sklad surovin, sýpku, přístav a kasárna. V kasárnách máte dostupného jen vojáčka s kyjem. Ve druhém věku si můžete postavit střelnici, stáje a tržiště. Ve skladu se objeví technologie vylepšující vojáky a v sýpce si můžete vyzkoumat sledovací věž a malou zeď. V kasárnách si můžete vojáka s palicí vylepšit na sekerníka a v datadisku můžete si najmout i práče. Na střelnici si můžete vycvičit jednoduchého lukostřelce a ve stájích špeha.

Doba bronzová[editovat | editovat zdroj]

Ve třetím věku lze postavit chrám, vládní centrum, akademii a dílnu na obléhací stroje. Ve skladu jsou další zlepšováky pro vojsko a nově i štít. V sýpce můžete zkoumat hlídkovou věž a střední hradbu. V chrámu si můžete vytvořit kněze, který léčí vaše a přátelské jednotky a dokáže konvertovat nepřátelské jednotky a je zde možno jeho schopnosti vylepšovat. V akademii se cvičí elitní pěchotní jednotky (hoplíty). V dílně si můžete postavit vrhač kamene. Ve vládním centru lze vyzkoumat písmo, které umožňuje vidět to co přítel prozkoumal na mapě, šlechtu, která zvyšuje život jezdců a vozů, architekturu, která zrychlí se stavba i životnost budov. Ve stájích je kavalerista a pokud jste zkoumali kolo, tak i bojový vůz. Na střelnici lze vycvičit zdokonaleného lukostřelce a potom také kompozitního lučišníka a pokud jste na trhu zkoumali kolo můžete vycvičit i lukostřelce v bojovém vozu a v kasárnách si můžete vycvičit muže s krátkým mečem, kterého lze vylepšit muže s širokým mečem.

Doba železná[editovat | editovat zdroj]

V době železné je jediná nová stavba div světa (wonder). V sýpce můžete zkoumat strážní věž a pevnost a pokud jste zkoumali balistiku, lze zkoumat i balistickou věž. Na střelnici si můžete vycvičit lukostřelce na koni a lukostřelce na slonovi, pokud jste zkoumali kroužkovou zbroj pro střelecké jednotky, tak lze lukostřelce na koni vylepšit na těžkého lukostřelce na koni. Ve stájích můžete kavaleristu vylepšit na těžkého jezdce a pokud jste zkoumali metalurgii, tak i na cataphract. Lze také vycvičit bojové slony. V akademii můžete hoplítu na falangistu a pokud jste zkoumali aristokracii, tak můžete falangistu vylepšit na centuriona. V kasárnách lze muže s širokým mečem vylepšit na muže s dlouhým mečem a pokud jste zkoumali (fanaticismus), pak lze muže s dlouhým mečem vylepšit na legionáře. V dílně můžete vrhač kamene vylepšit na katapult a pokud jste zkoumali umění obléhání, pak můžete vylepšit katapult na těžký katapult. Můžete tvořit novou jednotku balistu, kterého, pokud jste zkoumali zručnost, lze jej vylepšit na helepolis. Ve vládním centru lze zkoumat strojírenství, balistiku, alchymii a aristokracii.

Související články[editovat | editovat zdroj]