Katapult (stroj)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dřevěná replika katapultu

Katapult (z řec. kata, proti a pallein, vrhat; česky blída) je dnešní název pro starověký a středověký obléhací válečný stroj, využívající torzního momentu zkroucených lan a šlach k výstřelu většího projektilu, což byly obvykle kameny nebo jiné předměty, které mohly způsobit nějakou škodu. Namísto kamenů mohla být na nepřítele také vystřelována smůla, hořící dehet (způsobovaly zápalné škody) a fekálie (způsobovaly epidemie a páchly). Katapulty často bývaly umístěny na vyvýšeném místě nebo na hradních věžích.

Ve starověku či středověku byly používány při obléhání měst, pevností či hradů, obzvláště za účelem zboření nebo poškození hradeb a tím umožnit proniknutí útočícího vojska. V novověku je téměř zcela nahradila děla.

Antický katapult[editovat | editovat zdroj]

Řekové již v Antice vyvinuli několik druhů praků, které od nich okopírovali i Římané. Prvním takovým byla balista, která byla vylepšenou římskou kopií řeckých zbraní oxybeles a gastraphetes. Další byl euthytonon, kterému začali Římané říkat katapulta, tento se ovšem od toho, co je dnes známo jako katapult, poněkud odlišoval. Palintonon byl euthytonon uzpůsobený ke střílení kulových projektilů, podobně jako další stroj, lithobolos (doslova vrhač kamenů).

To, co je dnes nazýváno katapultem, může být buď antický monagkon neboli onager, nebo také středověký trébuchet.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se s katapulty lze setkat na bojištích v Sýrii během občanské války, kde podle videí a fotografií na internetu protivládní povstalci využívají různé stroje na principech katapultu ke střílení výbušných projektilů. Dále se katapulty používají na simulace starých bitev, například pro nadšence rekonstruující staré bitvy či pro filmový průmysl.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katapult na slovenské Wikipedii.