Prak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Odstředivý prak
Vidlicový prak.

Prak je střelná zbraň vymršťující projektily s využitím lidské síly. V češtině označovalo původně slovo „prak“ zbraň odstředivého typu: známá husitská práčata nepoužívala vidlicové praky s gumou, biblický David též skolil Goliáše prakem v původním významu toho slova. Dnes v češtině znamená slovo „prak“ i vidlicovitou zbraň s gumovými svazky. V jiných jazycích tomu tak však není a může docházet k nedorozuměním. Například angličtina oba praky odlišuje jako „sling“ (odstředivý prak) a „catapult“ (US „slingshot“). Správnější označení pro vidlicovitou zbraň s gumou by asi bylo české „katapult“, to však asociuje římské válečné stroje.

Původní praky pracovaly na principu odstředivé síly, vidlicový prak využívá energie akumulované gumovými svazky, svým principem se tak blíží luku.

Odstředivé praky mají dostřel okolo 300 m (účinný asi 200 m, při kamenech o rozměrech cca 5×3 cm). Gumové praky vystřelují projektil maximálně 75 m/s. Odstředivé praky byly hojně využívány v např. v husitských válkách, kdy střelci z praků (tzv. práčata) pomocí praků plašili koně jízdních vojsk, a pomocí praků též – mimo jiné – kladli čtyřbřitové kovové nástrahy pod kopyta nepřátelských koní. Mimo jiné byly praky využívány už od starověku. V této době se využíval prak fungující na principu odstředivé síly, který využíval kinetickou energii rotace. Zvláště obávaní střelci z praku byli tzv. Baleárští prakovníci, kteří byli často najímáni cizími vojsky. Vyskytuje se v Bibli v roli zbraně krále Davida. David střelil prakem Goliáše. Prak patřil k nejlevnějším zbraním už od starověku po středověk.

Z odstředivých praků se střílelo zvláštním způsobem: nejdříve se do něj dal kámen, poté jste vzali do ruky oba konce, roztočili jste prak a nakonec jste jeden konec pustili. Nebylo to zrovna lehké.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]