Adolf Benda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adolf Benda
Adolf Benda
Adolf Benda
Narození27. listopadu 1845
Jablonec nad Nisou
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí12. listopadu 1878 (ve věku 32 let)
Jablonec nad Nisou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povoláníknihovník a historik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Benda (27. listopadu 1845 Jablonec nad Nisou[1]12. listopadu 1878 Jablonec nad Nisou[2]) byl český regionální historik, vedoucí městské rady, sklář a šperkař. Tento povoláním rytec skla byl také významnou postavou veřejného a společenského života v Jablonci. Byl členem městské správní rady a pracoval pro železnici Duchcov-Podmokly. Benda je nejznámější jako autor díla Geschichte der Stadt Gablonz und ihrer Umgebung (Dějiny města Jablonce a jeho okolí) z let 1876-77.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Benda se narodil 27. listopadu 1845 do rodiny českých Němců v Jablonci nad Nisou. Většina zdrojů uvádí, že se narodil roku 1845 a zemřel roku 1878, nicméně některé zdroje uvádějí i roky 1841 a 1876.

Byl poslední z významného rodu rytců skla z Jizery, který v regionu působil už po staletí. Jeho otec Edward Benda (1819 – 1901) byl členem střeleckého sboru v Jablonci nad Nisou (Schützenkorps). Benda navštěvoval místní školu a posléze se vyučil rytcem. V roce 1866 se jako příslušník císařské armády zúčastnil prusko-rakouské války. Po návratu se začal intenzivně zabývat místními dějinami.

Benda se stal významnou postavou veřejného a společenského života v Jablonci, členem řady spolků a městské rady. Obzvláště se angažoval ve spolku pro podporu průmyslu a vzdělání (Industrieller Bildungs und Unterstützungsverein), protože si uvědomoval význam vzdělání pro ekonomický rozvoj. Od roku 1872 měl na starosti spolkovou knihovnu a od roku 1875 až do své smrti byl prezidentem sdružení Pindtera Heinricha. Benda byl rovněž významným liberálním aktivistou regionu a spolu s Herbertem Gutmanem, Dr. Morizem Aronem a Richardem Ledererem pracoval pro správní radu železnice Duchcov-Podmokly.

Nejvíce proslul jako autor díla Geschichte der Stadt Gablonz und ihrer Umgebung (Dějiny města Jablonce a jeho okolí), které vyšlo krátce před jeho smrtí v letech 1876-77. Kniha, psaná z pohledu jabloneckých řemeslníků, byla prvním úplným přehledem historie města, jeho hospodářského života, obchodního rozvoje a občanské společnosti. Ve své práci Benda uvedl, že ve srovnání s rokem 1865, kdy měl Jablonec pouhých 69 obyvatel, jich v roce 1876 žilo v celém okrese 145. Třetí část knihy je věnována husitským válkám Prusů a Rakušanů; Benda, stejně jako jeho otec, se zajímal o vojenství a zbraně. Čtvrtá část knihy se zabývá místní správou a soudními a okresními záležitostmi. Pátá část – o průmyslu – mapuje významné místní podniky na výrobu lněného plátna, látky, papírových krabic, olejomaleb a skla. Kniha se také věnuje etnografii města a zahrnuje místní pověry, pověsti a legendy.

Na podzim 1878 se Benda nakazil břišním tyfem a zemřel 12. listopadu 1878 ve věku nedožitých 33 let. Dnes je Bendova kniha o historii Jablonce nad Nisou vystavena ve studovně Muzea skla a bižuterie v Jablonci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adolf Benda na anglické Wikipedii.

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Jablonec nad Nisou
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti Jablonec nad Nisou

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]