Adamstown

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adamstown
Pitcairn Islands
Adamstown – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška330 m n. m.
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Zámořské územíPitcairnovy ostrovy
Adamstown na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4,6 km²
Počet obyvatel56 (2013)
Hustota zalidnění12,2 obyv./km²
Správa
StarostaShawn Christian
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adamstown je hlavní a jediné město Pitcairnových ostrovů v Oceánii. Leží na jeho druhém ostrově Pitcairn (jediném obydleném). Žije zde 50 obyvatel (2016), a proto bývá Adamstown považován za nejmenší hlavní město na světě.

Doprava, komunikace, inženýrské sítě[editovat | editovat zdroj]

Po zbytku ostrova vedou hliněné cesty, po kterých obyvatelé chodí pěšky nebo jezdí na kole, většinou jezdí na čtyřkolkách. Ve městě ani jinde na ostrově není letiště nebo helipad, přistávat zde mohou pouze hydroplány na mořské hladině, nejezdí zde také žádné automobily. Z plánu vybudovat na ostrově letiště sešlo, protože by bylo ztrátové.

V zátoce Bounty se nachází malý přístav, odkud rybáři vyplouvají na moře chytat ryby. Obyvatelé se kromě rybolovu živí ovocem a zeleninou, která roste na ostrově.

Adamstown má svoji radnici, drobný přístav pro menší lodě, školu (nazvanou Palau School), minimuzeum s lodním deníkem z Bounty, zdravotní středisko, komunikační zařízení s jednou telefonní linkou, sdílenou obyvateli města.

Nemají zde vodovodní potrubí – vodu si čerpají ze tří potoků, které na ostrově tečou. Televizní kanály přijímají z jiných zemí, pouze radiostanici mají vlastní.

Čas od času Adamstown navštíví britské nebo novozélandské lodě, které přivezou zdejším obyvatelům oblečení, některé druhy potravin a jízdní kola. Na oplátku jim lidé poskytnou pitcairnský med, ovoce nebo filatelistům pitcairnské poštovní známky.

Elektřina je na ostrově distribuována pomocí dieselagregátů a to po 16,5 hodin denně (od 6:30 do 22:00).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Adamstown byl založen roku 1790 vzbouřenci z lodě Bounty a tahitskými ženami. Dnešní obyvatelé jsou většinou jejich potomky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Photo Gallery | Pitcairn Islands Tourism. Visit Pitcairn [online]. [cit. 2021-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-15. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]