Přeskočit na obsah

Š’-tchao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Š’-tchao
Autoportrét s borovicí a bambusem, asi 1680, kolorovaná malba tuší na papíře
Autoportrét s borovicí a bambusem, asi 1680, kolorovaná malba tuší na papíře
Rodné jménoČu Žuo-ťi
Jiná jménaJüan-ťi
Narození1642
Kuej-lin
Úmrtí1707
Jang-čou
Znám jakomalíř
Nábož. vyznáníbuddhismus, taoismus
RodDynastie Ming
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Brzké jaro a borovice (1675) - Šanghajské muzeum

Š’-tchao (čínsky pchin-jinem Shítāo, znaky zjednodušené 石涛, tradiční 石濤; 16421707) byl čínský malíř a teoretik umění. Maloval především krajiny a přírodní motivy, jeho formální inovace i teoretický spis Poznámky k malířství (画语录) ovlivnily další vývoj čínského umění.

Jména

Š’-tchaovo vlastní jméno bylo Ču Žuo-ťi (čínsky pchin-jinem Zhū Ruòjí, znaky zjednodušené 朱若极, tradiční 朱若極), mnišské jméno Jüan-ťi (čínsky pchin-jinem Yuánjì, znaky zjednodušené 元济/原济, tradiční 元濟/原濟), zdvořilostních jmen v průběhu života používal na dva tucty.

Život a dílo

Narodil se v císařské rodině, po pádu dynastie Ming roku 1644, kdy unikl jen náhodou smrti, však byl nucen změnit si jméno. Jako Kchu-kua che-šang (苦瓜和尚, mnich Okurka) se stal potulným buddhistickým mnichem, roku 1693 však konvertoval k taoismu.

Maloval především krajiny a přírodní motivy v žánru květin a ptáků, nezříkal se ani figurální malby. V kontrastu se soudobými ortodoxními malíři (např. čtyřmi Wangy) byla jeho díla nezávislejší na malířské tradici,[1] jeho individualismus vyjádřený i v teoretickém spisu Poznámky k malířství (画语录) ovlivnil další vývoj čínského malířství.

Česká vydání

Odkazy

Reference

  1. Encyclopædia Britannica. Shitao [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy