Přeskočit na obsah

Ostřice chudokvětá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOstřice chudokvětá
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice chudokvětá (Carex pauciflora)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex pauciflora
Lightf., 1777
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice chudokvětá (Carex pauciflora) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis

Jedná se o drobnou rostlinu, dosahuje výšky pouze 10–20 cm. Je vytrvalá a vytváří výběžky, ze kterých vyrůstají jednotlivě lodyhy, je netrsnatá. Lodyha je zaobleně trojhranná. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listu jsou pouze 0,5–1,5 mm široké, trochu žlábkovité, štětinovité, dosahující jen asi do půlky lodyhy. Ostřice chudokvětá patří mezi jednoklasé ostřice, to znamená, že na vrcholu lodyhy je pouze 1 klásek, cca 0,5–1 cm, za zralosti až 1,7 cm dlouhý. Je to rostlina jednodomá, v horní části klásku se nacházejí samčí květy (kterých je nejčastěji 2–4), v dolní samičí, kterých je nejčastěji 2–6. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je asi 5,9–7,8 mm dlouhá, slámově hnědá, na vrcholu zúžená v zobánek. Každá mošnička je podepřená plevou, která je bledě až červeně hnědá se zeleným kýlem a na okraji se světlejším lemem. Plevy však ještě před dozráním mošniček opadávají a mošničky pak směřují kolmo do boku až jsou skloněny dolů. Kvete nejčastěji v květnu až v červenci. Počet chromozómů: 2n=74 nebo 2n=76.

Rozšíření

Je to severský druh s cirkumpolárním rozšířením. Roste v severní Evropě, jižněji většinou jen v horách, jako jsou Alpy, Karpaty nebo sudetská pohoří. Dále roste na vhodných místech ve severní Asii, v Kanadě, na Aljašce a v severních státech USA. Mapka rozšíření viz zde: [1].

Rozšíření v Česku

Roste hlavně na rašeliništích a na rašelinných loukách. Většina lokalit se nachází v pohraničních pohořích, např. na rašeliništích v subalpínském pásmu Krkonoš je celkem běžná. V nižších polohách je vzácná, např. Třeboňsko. V teplých a suchých oblastech, např. na jižní Moravě, zcela chybí.

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].

Literatura

  • Grulich V. et Řepka V. (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy